null

Modlińska 257 – postęp prac remontowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Niegdyś elegancka willa dziedzica i społecznika Leona Hajdzionego, następnie szkoła, ośrodek Przystań dla „upadłych” kobiet, w czasie wojny konspiracyjny teatr Leona Schillera i schronienie dla Żydów. Potem sklep z narzędziami, biblioteka, a przez długie lata pustostan. Dom przy ul. Modlińskiej 257 przechodzi remont i wkrótce otrzyma kolejne życie. Stanie się centrum lokalnym dla mieszkańców Białołęki.

Malowidła naścienne.
Modlińska 257 - polichromie przed konserwacją.

 

 

Pracownicy zdemontowali więźbę willi i wykonali wstępną selekcję drewnianych elementów, które ponownie zostaną wmontowane w nową konstrukcję dachową. Zdemontowali oryginalną posadzkę oraz parkiet i je zabezpieczyli. Posadzka powróci na swoje miejsce po wymianie stropów. W budynku głównym podbijane są fundamenty, zabezpiecza się je przed wilgocią.

Częściowo zdemontowano piece kaflowe po wcześniejszej inwentaryzacji i oznaczeniu poszczególnych elementów tak, aby była możliwa ich rekonstrukcja. Wstępnie zabezpieczono strop ostatniej kondygnacji klatki schodowej, na której znajdują się najcenniejsze polichromie w postaci główek aniołów. W czerwcu 2022 roku rozpocznie się ich zdejmowanie, przeniesienie do pracowni konserwatorskiej a następnie ponowne umieszczenie w poprzednim miejscu. 

Z elewacji dwóch oficyn ekipa budowlana skuła zdegradowane tynki, usunęła zniszczoną więźbę dachową i odkopała fundamenty, aby je zaizolować. 
Prace w willi przy ul. Modlińskiej 257 prowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

Front zrujnowanego budynku.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Mały domek bez tynków.
Piec z białych kafli.
Malowidła naścienne.