null

Modlińska 257 – konserwacja stolarki

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W secesyjnej willi przy ul. Modlińskiej 257 trwa remont konserwatorski, o którym pisaliśmy już kilka razy. Przyszedł czas na zajęcie się drewnem, a dokładniej stolarką drzwiową. Jej stan zachowania jest różny w zależności od gatunku drewna, z którego została wykonana.

Konserwacja dębowych drzwi.

Prace konserwatorskie obejmują wewnętrzną i zewnętrzną stolarkę drzwiową oraz schody. Zdemontowano już nastopnice (czyli część poziomą schodka), belki policzkowe i dekoracje snycerskie schodów z klatki. Elementy te po demontażu zostały przewiezione do pracowni pod Warszawą. Tam przechodzą metamorfozę. 

Okazało się, że dwuskrzydłowe, dębowe drzwi wejściowe do budynku, po zdjęciu blachy oraz wtórych warstw farby, są w znakomitym stanie. Wymagają niewielkich napraw stolarskich, wstawienia fleków  i szpanów.  Po konserwacji mają szansę służyć przez kolejne sto lat. 

Drzwi wewnętrze zostały wykonane z drewna iglastego i ich konserwacja obejmuje większy zakres. Jednak nie stanowi to żadnego problemu dla fachowców. Porażone elementy przez kołatka domowego w dolnej części skrzydła zostaną wymienione, a wszelkie ubytki naprawione. 

Drzwi pierwotnie były malowane w kolorze złamanej bieli. Cześć drzwi na klatce schodowej od zewnętrznej strony były mazerowane (malowanie naśladujące słoje drewna) i tworzyły komplet z mazerowanymi schodami oraz ścianami, na których była wymalowana lamperia udająca okładzinę drewnianą. Cały wystrój malarski klatki schodowej zostanie w tym roku odtworzony, a zabytkowa stolarka po konserwacji wróci na swoje miejsce.       

Stare drewniane drzwi częściowo pokryte farbą.
Zobacz galerię (9 zdjęć />)
Fragment drzwi zniszczonych przez owady.
Dekoracja wyrzeźbiona w drewnie.
Mosiężny zawias.
Mężczyzna czyści drewniane drzwi.
Drewniane drzwi.