null

Modernistyczne piece w mieszkaniu przy ul. Zajęczej 10

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Piece kaflowe, choć już nie użytkowane, przetrwały w mieszkaniach wielu warszawskich domów. W formie prawie niezmienionej zaskakują różnorodnością kafli i okuć. Możemy więc spotkać proste z gładkimi żółtymi kaflami i takie o barwnych szkliwach, z rzeźbionymi zwieńczeniami i pięknymi drzwiczkami.

Drzwiczki pieca kaflowego.
Na zdjęciu drzwiczki pieca z mieszkana przy ul. Zajęczej 10. Fot. BSKZ

W mieszkaniu należącym do m.st. Warszawy przy ul. Zajęczej 10 w dobrym stanie zachowały się dwa ciekawe piece. Modernistyczna kamienica z lat 30. XX wieku mieściła wnętrza o prostym, zgodnym w duchem czasu wystroju. Nie znajdziemy już w nich bogatych dekoracji sztukatorskich, czy taflowych parkietów, ale drewnianą podłogę układaną w jodełkę i elegancką w formie stolarkę drzwiową o ornamentalnych szkleniu i mosiężnych okuciach. 

Piece pokrywają kafle w dwóch kolorach: brązowym i zielonym, z nowoczesnym rysunkiem (szczególnie ciekawe są faliste żłobienia zielonych kafli), zestawione z bardziej klasycznym roślinnym zdobieniem na cokole i zwieńczeniu. Dopełnieniem są stalowe drzwiczki, o geometrycznej dekoracji, różnej dla obu pieców. 

Wytyczne stołecznego konserwatora zabytków

Pierwotny układ funkcjonalno-przestrzenny mieszkania nie został zmieniony i nadal po upływie ponad osiemdziesięciu lat od budowy budynku jest czytelny. Do lokalu wchodzi się przez dwoje oryginalnych, fornirowanych drzwi zlokalizowanych obok siebie na tym samym piętrze - głównych dwuskrzydłowych oraz kuchennych o pojedynczym skrzydle. 

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami planuje remont lokalu, więc Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przygotował wytyczne, w których wskazaliśmy na potrzebę utrzymania i poddania niezbędnemu remontowi oryginalnych elementów wystroju tego mieszkania. 

Piec w pokoju.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Piec kaflowy.
Dekoracyjne kafle.
Drzwiczki pieca kaflowego.
Piec kaflowy.
Piec kaflowy.
Dekoracyjne kafle.
Drzwiczki pieca.
Wnętrze mieszkania.