null

MIEJSKIE ZABYTKI Oryginalna kolorystyka krat okiennych w gmachu szkolnym przy ul. Różanej 22/24

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wybudowany w latach 1935-1937 gmach szkolny przy ul. Różanej 22/24, zaprojektowany przez wybitnego architekta Juliusza Żórawskiego, twórcę chociażby pobliskiego domu Wedla przy ul. Puławskiej, to budynek który oddziałuje na obserwatora głównie poprzez formę architektoniczną, wynikającą z przyjętej przez twórcę dla tego wolno stojącego obiektu ciekawej koncepcji zestawienia brył.

Jednak dzięki bliższemu spojrzeniu na elewacje, oprócz oryginalnego prowadzenia jej linii i gry załamujących się płaszczyzn, dostrzeżemy różne drobne smaczki, wprowadzone na elewację przez architekta. Wiemy przecież, że to powściągliwy, niezwykle przemyślany, wręcz wysublimowany detal architektoniczny charakteryzuje architekturę modernistyczną.

 

Takim elementem w budynku szkoły są między innymi kraty okienne. Przemyślane w formie, jak i lokalizacji, osadzone zostały w klinkierowej okładzinie przyziemia, której oryginalny ceglany kolor został w późniejszych latach przykryty wtórnymi nawarstwieniami farb w kolorze brązowo-wiśniowym. Kraty również z biegiem lat uległy wielokrotnemu przemalowaniu.

 

Obecnie trwa remont obiektu prowadzony przez m.st. Warszawę. Badania stratygraficzne krat wykonane przez konserwatora zabytków pozwoliły na ustalenie oryginalnego koloru tego metaloplastycznego detalu. Konserwator wskazał 8 czytelnych warstw kolorystycznych. Pod kilkoma wtórnymi powłokami farb w kolorze białym i zielonym udało się dotrzeć do spodnich, pierwotnych powłok. Na czerwonej antykorozyjnej warstwie minii, znajdującej się bezpośrednio na metalu, została położona pierwsza warstwa wierzchniej farby w kolorze szarym.

 

Kraty wraz z oczyszczoną okładziną cokołu uzyskały więc szansę na powrót do pierwotnego, zaprojektowanego przez Żórawskiego wyglądu.

Fragment opracowania Pani konserwator Marii Pokornej-Paruszkiewicz
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Kraty okienne budynku szkoły przy ul. Różanej 22/24
Szkoła przy ul. Różanej 22/24
Szkoła przy ul. Różanej 22/24. Źródło: Architektura i Budownictwo, 1936 nr 2