null

Metody usuwania pseudograffiti

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Sposobów usuwania bazgrołów i malunków jest kilka. Stosuje się je zależnie od siły oddziaływania farby, powierzchni czyszczonej oraz rodzaju i koloru sprayu użytego przez wandali. Doboru metody musi dokonać konserwator-specjalista.

Mężczyzna w czapce czyści ścianę z graffiti
Czyszczenie chemiczne.

Dlaczego spraye są tak szkodliwe

Farby w sprayu mają małą gęstość przez co głęboko wnikają w porowate powierzchnie. Rozdrobnienie pigmentów i roztwory barwników także mają właściwość głębokiej penetracji w materiał. Farby bardzo szybko wysychają i wiążą spoiwa. Są tanie i umożliwiają w krótkim czasie pokrycie malunkiem dużych powierzchni.

Powłoki antygraffiti na zabytkach

Warszawskie zabytki dzięki miejskim dotacjom są remontowane od kilkunastu lat. Finansowane są różne prace, ale najczęściej wniosek dotyczy odnowienia i konserwacji elewacji kamienic i świątyń.

Po pracach efekt jest zazwyczaj spektakularny. Czyste i odrestaurowane fasady są prawdziwą ozdobą ulicy. Nie są one jednak pokrywane powłoką antygraffiti, ułatwiającą usunięcie bazgrołów, gdyby takie namalowano już po przeprowadzanym remoncie. Dlaczego? 

W ocenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytkow warstwy zabezpieczające są szkodliwe dla niektórych powierzchni zabytkowych. Zawierają bowiem wosk, który uszczelnia pory w powierzchni uniemożliwiając jej „oddychanie” i usuwanie pary wodnej. Skutkiem tego może być odparzenie tynków. Złe dobranie powłoki „anty” może także skutkować zmianą koloru oczyszczonej podczas konserwacji fasady. Choć wybrane metody antygraffiti są dopuszczane przez niektórych konserwatorów zabytków, to jednak zaznaczają oni, że powłoka zawierająca wosk nigdy nie zostaje podczas czyszczenia usunięta całkowicie. Wosk będzie wnikał w strukturę podłoża coraz głębiej w skutek użycia myjki wysokociśnieniowej. Ściana zabezpieczona powłoką z woskiem, z uwagi na jego właściwości, szybciej przyjmuje miejski brud.

Niektóre środki zabezpieczające powodują zasolenie powierzchni i w ogóle nie mogą być stosowane na zabytkach. Wykluczone są także takie substancje, w których skład wchodzi małe stężenie kwasu organicznego. Może on wchodzić w reakcje np. z wapieniem, marmurem czy farbami wapiennymi. 

Najczęściej stosowana metody

Na warszawskich zabytkach mamy do czynienie z różnymi powierzchniami. Jest to tynk (szlachetny i inny), okładzina kamienna (piaskowiec, granit, marmur), cegła (biała i czerwona), okładzina ceramiczna (klinkier, glazura), beton. 

Usuwanie graffiti laserem
Laser delikatnie usuwa graffiti i jest przyjazny dla środowiska. Wiązki światła lasera uderzają w farbę, a to z kolei powoduje jej rozpadanie się na drobne cząsteczki. Podczas usuwania graffiti powierzchnia, bez względu na rodzaj, nie ulega uszkodzeniu. W związku z tym laser stosuje się najczęściej przy usuwaniu graffiti na zabytkowych budynkach, pomnikach itp.

Usuwanie graffiti środkami chemicznymi 
Ta metoda jest popularna, z racji tego, że nie jest zbyt kosztowna. Środki chemiczne są ogólnie dostępne i można je zakupić w różnych formach – w sprayu, żelu, jako farbę itp. Efekty są różne, czasami zostają ślady, a czasami nie widać żadnych pozostałości po malunku. Powierzchnia czyszczona musi być poddana działaniu środków dość długo, a więc to metoda, na którą potrzeba czasu.

Usuwanie na sucho 
Jedną z metod czyszczenia na sucho jest oczyszczanie powierzchni ścierniwem podawanym pod ciśnieniem w strumieniu powietrza. W zależności od rodzaju i stanu podłoża, stosuje się ścierniwa o różnej twardości i różnym kształcie ziaren: piasek kwarcowy, mikrokulki szklane, pył marmurowy, zmielone skorupki orzechów, a nawet mikrokrystaliczne proszki węglanów sodu. 

Usuwanie przez gumkowanie 
Polega ona na natryskiwaniu na elewację pod małym ciśnieniem bardzo drobnego pudru pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Metoda jest tak delikatna, że można nią czyścić zabytki, a nawet freski.

Usuwanie graffiti przez ścieranie
W tej metodzie używa się myjek wysokociśnieniowych. Jest skuteczna tylko wtedy, gdy powierzchnia została wcześniej pokryta specjalną farbą. Ścieranie może odbyć się nie tylko za pomocą wody, ale także innym ścierniwem. Usuwanie graffiti poprzez tarcie sprawdzi się zwłaszcza przy powierzchniach, z których malunków nie udało się usunąć chemicznie.

Usuwanie na mokro
Wodą pod ciśnieniem, zimną lub podgrzaną (od 90 do 140° Celsjusza). Druga opcja może jednak spowodować szok termiczny i uszkodzić materiał fasady. Na skutek wzrostu temperatury materiał gwałtownie się rozszerza, dlatego mogą powstać rysy i pęknięcia.

Usuwanie graffiti poprzez zamalowywanie
Najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem pozwalającym szybko pozbyć się graffiti jest po prostu zamalowanie go odpowiednim odcieniem koloru. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu specjalistycznego sprzętu – urządzenia, które wykonuje pomiar koloru, porównuje go z kolorem elewacji budynku, a następnie poddaje ponownej obróbce tylko zabrudzoną powierzchnię. Samodzielne dobranie koloru nigdy nie będzie idealnie dopasowane do elewacji.

Ceny

Cena usługi jest różna w zależności od wybranej metody, rodzaju powierzchni i grubości warstwy usuwanej i oscyluje od 35 do 170 zł 1 m2 w przypadku czyszczenia ciśnieniowego oraz od 60 do 450 zł za 1 m2 za usuwanie laserowe.