Marszałkowska 81 - konserwacja wejściowych drzwi do lokalu oraz wzmocnienie secesyjnej sztukaterii
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wyremontowało zabytkowe drzwi wejściowe do mieszkania nr 32 w kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 81 oraz sfinansowało wzmocnienie sztukaterii w tym lokalu. Remont prowadzony był przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście pod nadzorem oraz przy udziale finansowym Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Prace przy konserwacji stolarki zostały zlecone Zespołowi Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce Letnisko, który kształci przyszłych rzemieślników. Wzmocnieniem sztukaterii, a następnie ich konserwacją zajęła się profesjonalna konserwatorka detalu architektonicznego.
O oficynie
Oficyna kamienicy Izaaka Rothberga i Zygmunta Frumkina przy ul. Marszałkowskiej 81 powstała w 1905 r. W czasie II wojny światowej część frotowa kamienicy została zniszczona. Po wojnie kamienicę skrócono, aby poszerzyć ulicę Marszałkowską, w wyniku czego elewacja podwórzowa oficyny stała się elewacją frotową. Pozbawiono ją detalu dla ujednolicenia pierzei. Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy.
W związku z prowadzonym remontem w jednym z lokali miejskich, drzwi wejściowe zakwalifikowano do wymiany. Pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków po dokonaniu oględzin stwierdzili, że są one w dobrym stanie technicznym i zaproponowali wsparcie merytoryczne i finansowe przy ich restauracji.
Drzwi wejściowe
Drzwi wymagały oczyszczenia i napraw stolarskich. Przed przystąpieniem do remontu wykonano również badania stratygraficzne, w wyniku których okazało się, że skrzydła były mazerowane od zewnątrz na brązowo, a od wewnątrz na kolor jasnooliwkowy. Barwy te zostały odtworzone. Zachowano również na ościeżnicach fragment dobrze zachowanego oryginalnego mazerunku, który jest świadectwem dawnej techniki opracowywania stolarki na klatach schodowych. Udało się również zachować oryginalną tabliczkę z numerem lokalu, zamek na zasuwkę oraz szyldzik.
Sztukaterie
Secesyjne sztukaterie w formie maków, słoneczników i lilii wodnych w każdym pomieszczeniu są inne. Konserwatorka wzmocniła je i podkleiła oraz naprawiła spękania. Następnie ZGN zlecił dalsze prace konserwatorskie polegające na oczyszczeniu, uzupełnieniu i pomalowaniu sztukaterii. Dzięki temu zabytkowe elementy lokalu odzyskały dawny blask. Podczas remontu oczyszczono także historyczne drzwi wewnętrzne, naprawiono tynki, położono nową podłogę oraz wymieniono okna.





















