null

Marszałkowska 55/73 – „Złota Kurka” i … przyjaciele

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 

Niedawno pisaliśmy o mozaikach, jakie zdobią bar „Złota Kurka” przy ul. Marszałkowskiej 55/73. Okazało się, że kurkom, owcom i kozom towarzyszą inne zwierzęta odwzorowane w ceramicznych dekoracjach ścian. Stołeczny Konserwator Zabytków monitoruje pierwsze odkrywki płytek z lat 50. XX wieku.

Bar „Złota Kurka” otworzono w 1952 r. w budynku przy ul. Marszałkowskiej 55/73, współtworzącym układ urbanistyczny i zespół budowlany Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Nieczynny bar jest przygotowywany do remontu i najmu według wytycznych Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Nie tylko mozaiki
Charakterystycznym elementem wystroju sali na parterze baru są dwie ścienne mozaiki z motywami zwierzęcymi i roślinnymi autorstwa Hanny Żuławskiej.
Ściany bez mozaik w latach późniejszych zostały zakryte panelami pcv. Po ich zdemontowaniu przez ZGN Śródmieście, ukazała się dekoracja ścienna wykonana z płytek ceramicznych o wymiarach 15 na 15 cm oraz fragment oryginalnej ażurowej balustrady schodów z 1952 r. prowadzących na piętro.

Płytki z Łysej Góry
Ściany na prawie całej wysokości pokrywają ceramiczne kafelki, gładkie i wzorzyste przedstawiające krowy, kozy, lwy, kury, ptaszki oraz motywy roślinne. Ponad 13 tys. płytek w niecałe dwa miesiące wykonała Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kamionka” z Łysej Góry. Miały zdobić nie tylko „Złotą Kurkę”, ale inne bary MDM-u, w tym kawowy, owocowy, a także mięsny i rybny. Płytki zostały zaprojektowane przez Bolesława Książka, artystę ceramika, technologa, kierownika artystycznego spółdzielni.

Płytki gładkie zostały najprawdopodobniej wykonane w Radomskich Zakładach Ceramiki Technicznej.Spółdzielnia założona w Łysej Górze w 1947 r. zajmowała się produkcją ceramiki artystycznej, dzbanów, mis, talerzy, czy płytek ceramicznych, dekorowanych wzorami czerpiącymi inspiracje ze sztuki ludowej. Później zasłynęła również z produkcji ceramicznych płyt okładzinowych dla architektury.

Potrzebne dalsze badania
Zapewne podobna dekoracja do znajdującej się na parterze została umieszczona na ścianie biegnącej wzdłuż schodów prowadzących na piętro. Zamalowana jest obecnie farbą, pod którą widoczny jest wypukły rysunek motywów zwierzęcych i roślinnych. Identyczna dekoracja znajdowała się na piętrze w dawnej sali barowej, podzielonej wtórnie ściankami na mniejsze pomieszczenia. Czy przetrwała okaże się po wykonaniu odkrywek, które zleci Stołeczny Konserwator Zabytków. W barze zachowały się również metaloplastyczne kraty o delikatnym rysunku maskujące wnęki grzejnikowe, sztukateryjne fasety i kilka sztuk stolarki drzwiowej.

płytka ceramiczna ze śliczną krówką
Zobacz galerię (10 zdjęć)
płytka ceramiczna ze ptaszkiem tło kremowe ptaszek bordo
lew na płytce w zielonym kolorze
ceramiczna kurka
ceramiczna płytka z wizerunkiem owieczki
ceramiczna płytka z wizerunkiem kwiatka
ściana z płytkami zawierającymi śliczne zwierzątka
ściana z płytkami z drzwiami
czerwona stalowa balustrada
ptaszek na ceramicznej płytce kolor biały