null

Marszałkowska 53 – kolejny budynek MDM będzie wyremontowany

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Budynek przy ul. Marszałkowskiej 53 został wzniesiony w latach 1950-52 jako część sztandarowej inwestycji mieszkaniowej tego okresu. Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową zaprojektowano jako monumentalny zespół odpowiadający założeniom obowiązującej doktryny realizmu socjalistycznego.

Na zdjęciu budynek MDM przy ul. Marszałkowkiej 53. Fot. BSKZ

Fasada wysokiego domu.

Plany osiedla powstały w państwowej pracowni architektonicznej pod kierunkiem Stanisława Jankowskiego, Jana Knothe, Józefa Sigalina i Zygmunta Stępińskiego. Wielorodzinny dom zdobią cztery pary potężnych, wysokich na pięć kondygnacji kolumn, nawiązujących do architektury klasycyzmu. Na parterze znajdują się lokale usługowe, których witryny wieńczą płaskorzeźby przedstawiające historię budowy osiedla. Elewacje od strony ulic Marszałkowskiej i Koszykowej wykończono kamiennymi płytami, które nadaje obiektowi reprezentacyjny charakter.

Zniszczony przez czas i pożar


Przez lata pod wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń miejskich, elegancka piaskowcowa okładzina ściemniała i uległa częściowej degradacji. Dodatkowo, pod koniec 2019 roku, w jednym z lokali wybuchł pożar, który poważnie uszkodził fragment elewacji od strony ul. Marszałkowskiej, wymuszając usunięcie części kamiennych płyt.


Dotacja miasta


Remontowany dom
jest kolejnym obiektem na mapie socrealistycznej architektury Warszawy, który przechodzi remont współfinansowany z miejskich dotacji. Sąsiaduje z niedawno wyremontowaną elewacją ozdobioną dwubarwnym sgraffito.


W 2021 roku wspólnota mieszkaniowa uzyskała dotację w wysokości 132 tys. złotych na remont górnej części uszkodzonej elewacji. Prace są już bardzo zaawansowane. Firma konserwatorska oczyściła już całą powierzchnię okładziny kamiennej i metalowe balustrady okien balkonowych. Naprawiła i wymieniła aż 200 kotew, które zabezpieczają piaskowiec przed odpadaniem. Trwa montaż nowej okładziny kamiennej, w miejscu usuniętych po pożarze płyt.


Zakończenie remontu planowane jest na sierpień 2021 roku.

Ulica, dom, tramwaj.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Wysoki dom.
Fasada wysokiego domu.
Robotnik czyści fasadę domu.
Okno i wymiana kamiennych płyt.
Okno a dookoła wymiana płyt kamiennych.
Dobór okrągłego kamiennego fleka.