null

Marszałkowska 1. Przedwojenny wieżowiec odżywa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Marszałkowska 1, detal elewacji po konserwacji od strony ul. Marszałkowskiej, fot. A. Bojanowska
Marszałkowska 1, detal elewacji po konserwacji od strony ul. Marszałkowskiej, fot. A. Bojanowska

Trwają prace przy I etapie remontu elewacji kamienicy Kacperskich przy ul. Marszałkowskiej 1, zwanej przez warszawiaków „Żelazkiem”. Pomimo tego, że kamienica stoi jeszcze w rusztowaniach już teraz można podziwiać duży fragment wyremontowanej elewacji od ul. Marszałkowskiej.

Najwyższy budynek w przedwojennej Polsce.

Dziewięciokondygnacyjna kamienica u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i ulicy Polnej popularność zdobyła już w momencie, kiedy została oddana w 1914 r. do użytku. Główną przyczyną tej sławy była niestandardowa wysokość, wykraczającą ponad ogólnopolską normę. Był to najwyższy wraz z kamienicą Trachtenberga na Mariensztacie, budynek w Polsce w tamtym czasie. Wielkomiejska w charakterze kamienica doskonale wpisująca się w wymagającą, trapezoidalną działkę przy ówczesnym Rondzie Mokotowskim (obecnie pl. Unii Lubelskiej), oferowała mieszkania luksusowe wyposażone w nowoczesne instalacje oraz techniczne nowinki takie jak centralny odkurzacz.

Podczas wojny kamienica straciła zadaszenie i uszkodzone zostało ostatnie piętro. Z czasem kamienica straciła również swój luksusowy charakter, a obszerne mieszkania zostały podzielone na mniejsze. Jednakże monumentalizm oraz piękno elewacji pozostało.

 

I etap remontu elewacji

 Prowadzone prace konserwatorskie objęły remont elewacji wschodniej i południowej. Elewacje te posiadają bogatą, wczesno modernistyczną dekorację architektoniczną, akcentującą wertykalne podziały. W 2017 r. urząd miasta przekazał 500 tyś zł na powyższy remont, co stanowiło 70 % kwoty.

Marszałkowska 1 w trakcie prac, fot. A. Bojanowska
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Marszałkowska 1, elewacja od strony ul. Polnej, przed remontem fot. A. Bojanowska
Marszałkowska 1, elewacja od ul. Marszałkowskiej, część elewacji po remoncie, fot. A. Bojanowska
Marszałkowska 1, detal po konserwacji, fot. A. Bojanowska
Marszałkowska 1, w trakcie prac, fot. A. Bojanowska