null

Mała 11 – elewacja już gotowa

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Niedawne zdjęcie rusztowania z fasady kamienicy przy ul. Małej 11 ujawniło w pełni dawną jej urodę. Wreszcie widać detale - kanelowane (żłobkowane) pilastry, boniowanie oraz profilowane obramienia okien. Dekorację dopełniają balkony na żeliwnych wspornikach z ozdobnymi balustradami.

 

Kamienica przed i po remoncie
Kamienica przed i po remoncie.

Ogrom czasu wykonawca i ekipa konserwatorów poświęciła pracom przy odtworzeniu brakujących partii wystroju. Utracone elementy detalu, takie jak gzymsy czy opaski zostały zrekonstruowane wg zdjętego kształtu profili – częściowo za pomocą elementów prefabrykowanych, a w dużej mierze sposobem konserwatorskim, czyli metodą ciągnioną.

Stały nadzór konserwatorski

Kolorystyka kamienicy Anisima Puguńca z początku XX wieku była ustalona w projekcie na podstawie badań stratygraficznych. Jednak dopiero odkrywki wykonane z rusztowań w wyższych partiach elewacji ujawniły ciemniejsze warstwy kolorystyczne na obramieniach okien. Zdecydowano zatem o wyróżnieniu tych elementów. Przykład ten pokazuje, jak istotny w przypadku remontów zabytków jest stały nadzór konserwatorski. Decyzja o ostatecznym wyborze kolorów zapadła komisyjnie, przy udziale MWKZ.

Nowy dach z blachy ułożono w tzw. smoczą łuskę. To również nawiązanie do pierwotnego wyglądu pokrycia, którego relikty z blachy cynkowej odsłonięto podczas robót. 

Pomysłowe podwyższenie balustrady 

Prace trwają nieprzerwanie we wnętrzach budynku. W bocznej klatce oficyny wymieniono już balustrady schodów. W związku z koniecznością dostosowania ich wysokości do obowiązujących przepisów zdecydowano o ich podwyższeniu. Wykonano je w sposób możliwie zachowawczy: wymieniając jedynie tralki (na nowe, wyższe o analogicznym wzorze) i sztukując słupy. Do ich uzupełnień posłużyło drewno z odzysku pochodzące z belek stropowych tej kamienicy. Pochwyty balustrady są oryginalne. Drewniane trepy (stopnie) zostaną odtworzone. Trwają prace nad scaleniem kolorystycznym wszystkich elementów. Do lokali zostały wstawione już nowe drzwi odtwarzające wzór historycznej stolarki.

Rozetki będą wisienką na torcie

Ostatnim etapem będzie malowanie ścian klatek schodowych. Wówczas konserwatorzy przystąpią do ostatniego etapu remontu jakim będzie konserwacja i częściowa rekonstrukcja wystroju malarskiego, czyli rozetek i listków na sufitach i podniebieniach biegów schodów. 
Z niecierpliwością czekamy na finał tych prac.


 
 

Kamienica z balkonami
Zobacz galerię (7 zdjęć />)
Kamienica przed i po remoncie
Balkon przed i po remoncie.
Balkon po remoncie.
Kamienica przy ulicy.
Drewniana balustrada schodów.
Drewniana balustrada schodów.