null

Ludwiki 5 – drzwi w kolorze oliwki

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o wybudowanym w latach 30. XX wieku zespole budynków osiedla Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (późniejszy ZUS) przy ul. Ludwiki. Planowany przez ZGN remont lokalu miejskiego był dobrą okazją do przeprowadzenia renowacji stolarki drzwiowej, zamiast jej wymiany.

To nie powojenne bloki

Jeśli nie znamy historii osiedla w pierwszej chwili możemy pomyśleć, że patrzymy na powojenną zabudowę. Niedawna modernizacja zatarła bowiem charakterystyczne cechy jego architektury. Wątpliwości rozwieją się całkiem, kiedy wejdziemy do klatek schodowych budynków, z wystrojem z lat 30. XX wieku: balustradami i lastrykowymi schodami, a także ciekawymi drzwiami wejściowymi do mieszkań.

Drzwi zostały specjalnie zaprojektowane dla tego zespołu budynków. Są to drzwi płytowe, które wyróżniają się indywidualnie zaprojektowanymi szczegółami, takimi jak: asymetrycznie usytuowany wizjer, skrzynka na listy, tabliczka z numerem mieszkania, wysoki cokół i listewka poprowadzona w kierunku tabliczki z numerem mieszkania. Drzwi otwierano dzięki mosiężnym gałkom, obecnie zachowanym już nielicznie. 

Oliwkowe drzwi, mosiężne dodatki

Stolarka została oczyszczona z wtórnych warstw farby, oczyszczone zostały również charakterystyczne detale takie jak wizjer, skrzynka na listy/gazety. Dokonano koniecznych uzupełnień, napraw oraz wzmocnień. Odtworzona została mosiężna klamka wykonana na wzór innych zachowanych w zespole. Wstawione zostały zamki wpuszczane, dodane okucia odpowiadające stylistyce stolarki.

Drzwi były wielokrotnie przemalowywane, ale dzięki wykonaniu odkrywek udało się ustalić ich pierwotną kolorystykę. Teraz stolarka ma piękną zieloną barwę, a metalowe detale, wykonano z polerowanego mosiądzu. 

Drzwi.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Drzwi.
Wizjer.
Zielone drzwi.
Klamka.
Mosiężne detale na drzwiach.
Wewnętrzna strona drzwi z wizjerem i klamką.
Drzwi z numerem mieszkania 93
Szyldzik z napisem zamalowany na biało i pod nim szyldzik mosiężny po konserwacji
Mosiężny szyldzik na drzwiach z napisem Listy i gazety