null

Łochowskiej 15 - remont kamienicy frontowej i oficyny

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Domy pod adresem Łochowska 15 mają ciekawą historię. Choć znajdują się na jednej posesji powstały w różnym czasie. Pierwszą zbudowano dwupiętrową oficynę. Po dwudziestu latach powstała stojąca w pierzei, trzypiętrowa kamienica frontowa.

Kilkupiętrowa kamienica z balkonami i przejazdem bramnym
Łochowska 15 - kamienica frontowa.

Budynki bardzo różnią od siebie. Oficyna Franciszka Karwowskiego z około 1913 roku ma na gładko otynkowana fasadę, prowadzi do niej jedna klatka schodowa z drewnianymi schodami i poręczami. Na półpiętrach zachowały się szafy-spiżarnie. Do mieszkań prowadzą płycinowe drzwi. Na parterze oficyny wisi kapliczka skrzynkowa z dwuspadowym daszkiem. 

Kamienicę frontową zbudowano około 1933 roku dla rodziny Łagunów. Elewacja frontowa ma trzy rodzaje okien, a klatkę schodową oświetlają charakterystyczne dla czasów którym powstały, prostokątne okienka, zwane termometrem. W parterze znajduje się lokal usługowy z dwoma witrynami. Kamienica ma dwie lastrykowe klatki schodowe. Balustrady z drewnianym pochwytem wykonano z zestawionych pionowych prętów. W przejeździe bramnym nie zachowały się wrota, ale nadal widoczne jest nadświetle. W mieszkaniach zachowały się drzwi płycinowe i piece.

Stan obu budynków jest zły. Do niedawna były zamieszkałe. Teraz Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga–Północ przygotowuje się do ich remontu i modernizacji. W drodze zamówienia publicznego wyłonił firmę, która zinwentaryzuje domy oraz wykonana ekspertyzę techniczną.

Remont tych miejskich nieruchomości będzie prowadzony pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków z uwagi na to, że są one ujęte w gminnej ewidencji zabytków Miasta Stołecznego Warszawy. 

Drewniana płytka szafa.
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Drewniane schody i poręcze.
Kapliczka przymocowana do ściany budynku.
Dwupiętrowy budynek.
Fragment przejazdu bramnego.
Przeszkolone drzwi na balkon.
Drzwi do mieszkania.
Klatka schodowa.
Klatka schodowa.
Trzypiętrowa kamienica.
Kilkupiętrowa kamienica.
Kilkupiętrowa kamienica z balkonami i przejazdem bramnym