null

Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Lokalna Organizacja Turystyczna „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”

została utworzona w październiku 2005 r., w  wyniku blisko czteroletnich prac Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO.

Celem Ligii jest wszechstronna promocja wszystkich polskich miast i miejsc wpisanych na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, współpraca z zagranicznymi organizacjami turystycznymi, a także wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń.

Niniejsze cele mają być realizowane poprzez wspólne działania informacyjne, wydawnicze, promocję, kulturalną edukację. Wspólne działania niepomiernie zwiększają szanse przy aplikowaniu o wszelkie fundusze zagraniczne, gdyż jednym z założeń funduszy jest objęcie zasięgiem wielu podmiotów, a w konsekwencji zapewnienie korzyści wielu obiektom i społecznościom z nimi związanym.

Liga jest elitarnym stowarzyszeniem grupującym miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, których jest w Polsce 13. Są to: Historyczne Centrum Krakowa, Kopalnia Soli w Wieliczce, Puszcza Białowieska, Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, Historyczne Centrum Warszawy, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczne Stare i Nowe Miasto w Toruniu, Krzyżacki Zamek w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły na Podkarpaciu, Łęknica Bad Muskał ( Park Mudżakowski) i Hala Ludowa we Wrocławiu.

Status obiektu wpisanego na tę prestiżową listę jest najwyżej ceniony w światowej turystyce kulturalnej. Przynosi to bardzo wymierne zyski w postaci rosnącej z roku na rok liczby odwiedzających, zwłaszcza z Japonii i Ameryki Północnej.  

Od dużych miast, takich jak Warszawa, zwykle rozpoczynają się trasy zwiedzania rozmaitych regionów naszego kraju. Istotnym byłoby zapewnienie odpowiedniej, wyczerpującej, a zwłaszcza interesującej i zachęcającej informacji dotyczącej mniej znanych obiektów.

Z kolei w mniejszych i mniej znanych miejscowościach będzie zapewniona wielostronna i interesująca informacja dotycząca dziedzictwa kulturowego Warszawy.