null

Krzywe Koło 30 – remont dwóch fasad

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kamienica przy ul. Krzywe Koło 30 w wyniku powojennej przebudowy ma trzy, niemal jednakowe elewacje. Od ulic Nowomiejskiej i Krzywe Koło oraz od strony Barbakanu. Dzięki miejskiej dotacji dwie ostanie przejdą w tym roku remont.

Krzywe Koło 30.

Pierwotnie kamienica zwrócona była frontem do ulicy Krzywe Koło, a zabudowa działki ciągnęła się wzdłuż ulicy Nowomiejskiej aż do murów miejskich. Przy odbudowie Starego Miasta założono przywrócenie ciągłości ulicy Podmurnej. Część budynku przylegająca do murów została wyburzona a kamienica została skrócona. Jej główną elewacją stała się ta od ulicy Nowomiejskiej. Wszystkie trzy fasady zostały pokryte geometrycznym sgraffito. 

Jedna z elewacji już wyremontowana

Elewacje od lat wymagały pilnych napraw. W 2022 r. rozpoczął się remont. Jednak z powodu wzrostu kosztów materiałów budowlanych, wspólnota mieszkaniowa była zmuszona zawęzić zakres prac. Udało się zrealizować jedynie prace przy elewacji głównej od strony ulicy Nowomiejskiej. 

Sgraffito w lepszym stanie

W tym roku remont kontynuowany jest na pozostałych dwóch elewacjach. Zeszłoroczne działania polegały głównie na usunięciu resztek bardzo zniszczonego sgraffito i jego odtworzeniu. Rozpoczęte właśnie prace skoncentrowane są przede wszystkim na jego konserwacji. Stan dekoracyjnych wypraw tynkarskich na ścianach północnej i południowej jest dużo lepszy. Uzupełnień wymagają tylko niewielkie fragmenty. Dekoracyjne tynki sgraffitowe zostaną oczyszczone i wzmocnione, a zwietrzały barwnik będzie miejscowo odtworzony laserunkiem malarskim. Konserwatorzy szczególną uwagę poświęcą zoomorficznemu ornamentowi znajdującemu się na ścianie północnej, który wykonany jest również w technice sgraffita. Prace mają zakończyć się jesienią 2023 r. 
Dotacja miasta na remont obu elewacji wyniosła 316 532 zł. 

Dwupiętrowy narozny dom
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Dwupiętrowy narożny dom
Dekorowana elewacja domu.
Dekorowana elewacja domu.
Dwupiętrowy dom o zniszczonej elewacji.
Dwupiętrowy dom z dekorowanym frontem.
Zniszczona dekoracja sgraffitowa przed remontem.