null

Krakowskie Przedmieście 41 - nowy dach przed zimą

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dobiegają końca prace remontowe dachu siedziby Cechu Krawców przy ul. Krakowskie Przedmieście 41. Trzy lata temu ta piękna, klasycyzująca kamienica przeszła gruntowny remont elewacji dotowany z budżetu m.st. Warszawy.

Połać miedzianego dachu
Nowy, miedziany dach. Fot. Monument Service

Problemem pozostał dach

Dzięki tegorocznej, miejskiej dotacji w wysokości 157 tys. zł można było przystąpić do wymiany dachu, który w wielu miejscach przeciekał. Uszkodzenia spowodowane były zarówno naturalną korozją materiałów, jak również błędami wykonawczymi przy łączeniu arkuszy blachy popełnionymi podczas wcześniejszych remontów.

Wszystko z miedzi

Podczas tegorocznych prac całkowicie zdemontowano istniejące pokrycie z miedzianej blachy i stalowe obróbki blacharskie, które nie nadawały się do ponownego wykorzystania. Przeprowadzono również bardzo dokładny przegląd drewnianej więźby, wykonując niezbędne naprawy i wzmocnienia. Na nowo wykonanym deskowaniu i membranie ułożono nowe krycie. Blacha jest teraz połączona na podwójny rąbek. To technika tradycyjna zapewniająca właściwą szczelność.

Nowe obróbki blacharskie wykonano z tego samego materiału co pokrycie. Miedź jest materiałem szlachetnym, który ze względu na świetne właściwości antykorozyjne od wieków jest stosowany w budownictwie. Ujednolicenie materiału na dachu dało piękny, spójny efekt oraz wyeliminowało problem tzw. korozji kontaktowej, powstającej na styku elementów wykonanych z żelaza i miedzi. Całość pasuje teraz do reprezentacyjnego charakteru kamienicy.

Prace dobiegają końca i wkrótce z elewacji frontowej znikną rusztowania.

Historia kamienicy

Budynek został wzniesiony w 1733 r. dla rodziny Karnesztofferów. Zniszczoną podczas II wojny światowej dwupiętrową kamienicę odbudowano w latach 1947-49, według projektu Kazimierza Biernackiego. Podczas odbudowy wykorzystano zachowane mury i odtworzono XVIII-wieczny wygląd elewacji frontowej zgodnie z historycznym przekazem. Od strony ul. Koziej budynek zyskał nowe elewacje o cechach historyzujących. Po odbudowie kamienica wróciła w ręce cechu, który zakupił go w 1738 r.

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Kamienica podczas remontu
Zniszczona więźba dachowa
Uszkodzona obróbka blacharska
Fragment miedzianej połaci dachu.
kamienica w trakcie prac budowlanych