Kompleksowy remont świątyni przy pl. Grzybowskim prowadzony jest od 2017 roku. Trwa kolejny jego etap, obejmujący arkadę zachodnią i część elewacji frontowej. Ogromne przedsięwzięcie współfinansowane jest między innymi przez m.st. Warszawa.
Przy udziale dotacji miejskich w pierwszej kolejności została wykonana:
- naprawa izolacji wewnątrz kościoła dolnego,
- renowacja wnętrza prezbiterium,
- renowacja nawy zachodniej wraz z konserwacją ołtarzy bocznych: św. Antoniego i z figurą Chrystusa błogosławiącego świat.
Od trzech lat prowadzone są prace na elewacjach kościoła:
- remont i konserwacja wieży wschodniej,
- remont i konserwacja wieży zachodniej oraz frontonu (tympanonu),
- remont arkady wschodniej (arkadowy portyk od wschodniej strony elewacji),
- remont arkady zachodniej oraz dolnej część fasady.
Prace częściowo miały charakter ratunkowy z powodu odpadających fragmentów elewacji, ale również ich celem było przywrócenie świątyni dawnej świetności. Odtworzono więc oryginalny wygląd tynków elewacyjnych, sztukaterii i rzeźb.
Prace tegoroczne
Wykonywana jest izolacja przeciwwilgociowa, prace naprawcze i tynkarsko-sztukatorskie ścian oraz sklepień arkad. Trwa czyszczenie, naprawa murów, naprawa elementów ciągnionych i detalu sztukatorskiego oraz ich częściowa rekonstrukcja. Tynkowane i szpachlowane są powierzchnie, które następnie malowane są farbami sylikonowo-wapiennymi, wykonywana jest hydrofobizacja.
Renowacji poddawana jest stolarka okienna i drzwiowa. Zabiegi konserwatorskie przechodzą drzwi i kraty, wymieniane jest pokrycie dachowe i obróbki blacharskie.
W 2024 roku miasto przyznało na te prace dotację w wysokości 400 000 zł.
Zakończenie tego etapu planowane jest początek grudnia 2024 r.