null

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dwa pierwsze weekendy kwietnia zaprezentowane zostaną Państwu obiekty zabytkowe, wyremontowane z dotacji m.st. Warszawy. Będzie to okazja do zwiedzenia zabytków, które dzięki zaangażowaniu właścicieli i wykonawców odzyskały dawny blask. Różnorodność wybranych realizacji pozwoli na podjęcie interesujących dla Państwa zagadnień związanych z dziejami obiektów oraz technikami ich konserwacji.

Kościół zaprojektowany przez Isidoro Affaita w stylu barokowym, powstał w latach 1661–1681. Wnętrze świątyni ozdabiali najlepsi artyści. Ołtarz główny kreślił sam Tylman z Gameren. W wieku XVIII wnętrze ozdobiono rzeźbami Jana Jerzego Plerscha. Podjęta w 1763 r. przez architekta Efraima Szregera praca nad fasadą była zwiastunem nadchodzącego klasycyzmu.Szczyt fasady wieńczy miedziana kula z umieszczoną na niej złoconą hostią na splotach pokonanego węża – tworząc razem symbol wiary. Klasztor karmelicki skasowano zaraz po powstaniu styczniowym. Budynek został przejęty w późniejszym okresie przez seminarium duchowne.

 

Kościół nie został zniszczony podczas II wojny światowej, dzięki czemu w latach 1945–1952, do czasu odbudowania katedry św. Jana, pełnił funkcję prokatedry. We wnętrzu kościoła podziwiać można ołtarz główny z XVIII w. poświęcony św. Józefowi, który w latach 2017-2018 został poddany kompleksowej konserwacji dotowanej z funduszy m.st. Warszawy. Prace polegały m.in. na wzmocnieniu drewnianych elementów konstrukcyjnych, renowacji powłok malarskich, a przede wszystkim na wykonaniu nowych pozłoceń.

 

Ostatnimi latami kościół przechodził wiele remontów i konserwacji, podczas których odkryto m.in. nieznane wcześniej freski, np. fresk na ścianie, z pierwotnego stanu kościoła z II połowy XVII w. Przeprowadzono również gruntowny remont krypt oraz wyremontowano fasadę.

 

szczegółowy program dostępny poniżej:

https://internal.um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/null

Zobacz galerię (3 zdjęć)