null

Konserwacja wieży kościoła Wszystkich Świętych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Po zakończeniu remontu wnętrza kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim rozpoczyna się renowacja jego elewacji. Pierwszy etap prac prowadzony jest na wschodniej wieży świątyni, powyżej gzymsu kordonowego aż po zwieńczenie hełmu włącznie.

Elewacja kościoła z dwiema wieżami.

Elewacja kościoła Wszystkich Świętych przed konserwacją. Fot. BSKZ

W ostatnich kilku latach właściciel zabytku, Parafia Rzymskokatolicka Wszystkich Świętych, prowadziła zakrojony na szeroką skalę remont konserwatorski mający na celu przywrócenie wnętrzom kościoła dawnej świetności. Zakończone w zeszłym roku prace były współfinansowane przez m. st. Warszawa.  

W ramach tegorocznych, dotowanych przez miasto prac na wieży konserwatorzy naprawią tynki, gzymsy i sztukaterie. Oczyszczą je, odsolą, wzmocnią i jeśli to będzie konieczne uzupełnią. Następnie powierzchnie pomalują na kolor ustalony na podstawie wyników badań stratygraficznych. Zostanie odtworzona balustrada tralkowa i okna żaluzjowe. Wymienione będą stalowe wzmocnienia konstrukcji wewnątrz arkad wieży. Planowana jest także wymiana zniszczonych miedzianych obróbek blacharskich, pokrycia hełmów i elementów konstrukcyjnych drewnianej więźby dachowej oraz konserwacja krzyża i kuli wraz z ich pozłoceniem.
Koszt tegorocznego, I etapu remontu elewacji, wynosi 576 706 zł, wsparcie udzielone w formie dotacji przez m.st. Warszawy to 11,64 % kosztów tj. 67 129 zł.

Prace potrwają do początku listopada 2021 roku. 

Kościół Wszystkich Świętych zaprojektował w stylu neoklasycznym Henryk Marconi. Jego budowę rozpoczęto w 1861 roku. W 1883 roku nieukończoną świątynię poświęcono, choć brakowało wież postawionych dopiero w 1893 r. We wrześniu 1939 roku kościół został nieznacznie uszkodzony, do ogromnych zniszczeń doszło podczas powstania warszawskiego w 1944 roku. Wskutek bombardowania zawaliły się stropy, zniszczone zostały wszystkie dzieła sztuki znajdujące się we wnętrzu świątyni. Po II wojnie światowej kościół został odbudowany, niektóre prace zakończono dopiero w latach 70. XX wieku. 

Zobacz galerię (7 zdjęć)