null

Konserwacja drewnianej stolarki - Barska 5 i Konopnickiej 3

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nie wszystkie rezultaty remontów prowadzonych dzięki miejskim dotacjom widać z ulicy. Czasem, aby dostrzec efekty prac konserwatorskich, trzeba zajrzeć na podwórko, klatkę schodową, do bramy lub przyjrzeć się dokładnie oknom.

Dwuskrzydłowe drewniane drzwi z okienkiem.
Barska 5 - drzwi w przejeździe bramnym przed i po konserwacji.

Oprócz dużych remontów elewacji czy dachów, przedmiotem miejskich dofinansowań sa także renowacje lub odtworzenie zabytkowej stolarki okien, drzwi czy bram. Zachowane oryginalne elementy wyposażenia wykonane z nietrwałego materiału, jakim jest drewno, są rzadkością w doświadczonej wojną Warszawie. Mają one dużą wartość historyczną, lecz często wymagają przeprowadzenia kosztownych zabiegów konserwatorskich.

Właśnie taką renowację przechodzi dębowa brama w kamienicy przy ul. Chłodnej 20. Prace uzyskały dofinansowanie m.st. Warszawy w wysokości 10 tys. zł. 

Przy ul. Barskiej 5 odnowione drzwi i brama

Pod koniec sierpnia 2022 roku Rada Miasta przyznała prawie 10 tys. zł na refundację blisko połowy kosztów poniesionych w ubiegłym roku na konserwację zabytkowych drzwi. Prowadzą na klatkę schodową budynku przy ul. Barskiej 5 z lat 1925-1930 wybudowanego przez Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową BGK.

Dom jest przykładem modernistycznej architektury z wykorzystaniem szarej, nieotynkowanej cegły. W poprzednich latach jego właściciel wzorowo przeprowadził remont elewacji oraz konserwację bramy wjazdowej. Prace objęte tegoroczną refundacją dotyczyły oryginalnych drzwi prowadzących z przejazdu bramnego na klatkę schodową oraz do dawnego pomieszczenia dozorcy. Remont polegał na usunięciu wtórnych powłok malarskich, naprawie konstrukcji, uzupełnieniu ubytków i zabezpieczeniu przed owadami i grzybami. Ponadto konserwatorzy oczyścili elementy metalowe i szklenie, wymienili klamki, szyldy i wyregulowali oryginalne mechanizmy. Co ciekawe, przy okazji tych prac odsłonięto inne elementy oryginalnego wyposażenia, m.in. dekoracyjne metalowe narożniki.

Okna przy ul. Konopnickiej 3

W tym roku miasto zrefundowało w wysokości 28 000 zł odnowienie czterech okien i marmurowych parapetów na klatce schodowej luksusowej, modernistycznej kamienicy przy ul. Konopnickiej 3 z 1938 roku. Z czasów powstania budynku zachowały się ramy, mosiężne zawiasy i część mechanizmów zamykania okien. Niestety ukradziono mosiężne klamki, ale na podstawie jednej z nich, zachowanej przez wspólnotę mieszkaniową, udało się zrekonstruować pozostałe.

Zamki będące w dobrym stanie poddano renowacji i na ich wzór wykonano rekonstrukcje brakujących. Ramy okienne poddano pieczołowitej konserwacji i pomimo tego, że okazały się bardziej zniszczone niż oceniono po wstępnych oględzinach, udało się je uratować. Wymieniono tylko zewnętrzne drewniane parapety, które nie nadawały się już do konserwacji.

Wyremontowane okna w budynku.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Okno po remoncie.
Stolarka okienna po remoncie.
Stolarka okienna przed remontem.
Zniszczona rama okienna.
Kilkupiętrowy dom.
Mosiężna klamka w drzwiach.
Drewniane drzwi przed i po konserwacji.
Dwuskrzydłowe drewniane drzwi z okienkiem.