null

Konopczyńskiego 5/7 – mieszkanie z fornirowanymi drzwiami

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kamienice przy ul. Konopczyńskiego były jednymi z najbardziej luksusowych w stolicy. Dom pod numerem 5/7 pochodzi z 1938 roku. Zaprojektował go w duchu architektury funkcjonalizmu Ludwik Paradistal dla funduszu emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Drzwi wejściowe z klamką w formie kuli.
Konopczyńskiego 5/7 - drzwi wejściowe przed i po remoncie konserwatorskim.

W budynku mieszkało wiele sław - architektów, pisarzy, gwiazd filmowych. Jedną z największych była aktorka Ina Benita. Elewacja kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 była bardzo elegancka. Architekt w partii przyziemia zaprojektował chętnie stosowane w końcu lat 30. płyty z nieobrobionego kamienia. W fasadzie kontrastują one ze ścianą wyższych kondygnacji, które pierwotnie miały gładką wyprawę z tynku, imitującą podziały płytowe. Przejazd bramny wsparty jest na czarnych kolumnach.

Mieszkanie przechodzi remont 

Remont mieszkania komunalnego w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków przeprowadził Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście. Zachowały się w nim elementy pierwotnego wystroju, takie jak ozdobne drzwi wejściowe, stolarka wewnętrzna, drewniane podłogi. Podnoszą one historyczną i artystyczną wartość lokalu. 
Podczas remontu dużo uwagi poświęcono renowacji wewnętrznej stolarki drzwiowej, wycyklinowano i polakierowano parkiet oraz naprawiono tynki a ściany pomalowano. Wykonane prace utrzymały zabytkowy klimat wnętrza. 

Fornirowane drzwi jadą do konserwatora 

Stołeczny Konserwator Zabytków zlecił renowację zabytkowych, fornirowanych drzwi wejściowych do lokalu nr 76 w budynku przy ul. Konopczyńskiego 5/7. Były bardzo zniszczone i wymagały uzupełnień i napraw elementów wykończenia, w tym okładziny. 
Przekazane do renowacji drzwi wykonane zostały z litego drewna o konstrukcji ramowo-płytowej z dwustronną fornirowaną okładziną. Wiele warstw farby nie pozwoliło początkowo ocenić czy rzeczywiście drzwi były wykończone fornirem. Ostatecznie potwierdzono ten fakt w trakcie zleconych prac. Stan zachowania konstrukcji drzwi był zadawalający. Drzwi wymagały oczyszczenia z wtórnych warstw oraz oczyszczenia oryginalnych detali tj. mosiężnej gałki i szyldzika z klamką. Stan okleiny wymagał miejscowych uzupełnień oraz podklejeń w dolnej części. 

Konserwatorzy skupili się przede wszystkim na wykonaniu uzupełnień i napraw elementów drewnianych, okładzin i forniru. Stan okuć pozwolił na podjęcie prac renowacyjnych i konserwatorskich. Na konstrukcji skrzydła znajdowały się trzy zamki. Dwa z nich to zamki oryginalne, które zostały zachowane. Szyldy zewnętrzne i wewnętrzne były zamalowane farbą. Oryginalna zasuwka z łańcuszkiem była sprawna. Poddane konserwacji i ponownie zamontowane została detale drzwiowe: gałka mosiężna, szyldzik i zasuwka z łańcuszkiem. 

Renowację drzwi przeprowadzili specjaliści z Zespołu Szkól Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. 

Remont mieszkania, a zwłaszcza drwi, to kolejny udany przykład współpracy BSKZ i ZGN Śródmieście przy realizacji prac w historycznym wnętrzu.  
 

Drzwi wewnętrze ze szkleniem
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Szafki i wąskie drzwi w przedpokoju.
Duży pokój z oknem i parkietem w jodełkę.
Zamki i klamka w formie kuli w drzwiach wejściowych
Brązowe drzwi wejściowe.
Fragment drzwi z wtórną warstw farby,
Drzwi wejściowe z klamką w formie kuli.