null

Konkursy dla NGO – Zabytkowy Kajakobus

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Z początkiem każdego roku dokonujemy oceny projektów, które otrzymały finansowanie w miejskich konkursach dla NGO. Organizacje zrealizowały w nich zadania publiczne w zakresie ochrony zabytków Warszawy. Na naszej stronie w kilku odcinkach przedstawimy najciekawsze zeszłoroczne pomysły.

Kilka zdjęć - autobus na tle zabytku, przewodnik z mikrofonem, ludzie przed kościołem, spływ kajakowy.

Myślicie, że zwiedzanie dzielnicy to tylko spacer z przewodnikiem? No to patrzcie! I słuchajcie!
Powiedzmy szczerze - Białołęka nie obfituje w zabytki. Ma ich zaledwie kilka. Jak więc zainteresować warszawiaków, aby chcieli poznać ich, prawdę mówiąc, niezwykłe historie? Na bardzo oryginalny pomysł wpadła Fundacja Ave. Przepis nie był prosty. Potrzebne były: doskonały przewodnik znający dzieje Białołęki, zabytkowy autobus, kilkanaście kajaków oraz warsztaty literackie.
Brzmi skompilowanie. Ale wcale takie nie było dla kilkuset uczestników 17 wycieczek śladami białołęckich zabytków. 

Secesyjna willa

Największe zainteresowanie budziła oczywiście willa przy ul. Modlińskiej 257. To m.in. jej historia zainspirowała powstanie podcastów, które uczestnicy wycieczek napisali pod czujnym okiem pisarki Justyny Bargielskiej.

Ciekawe historie ludzi związanych z willą opowiedział przewodnik Bartłomiej Włodkowski, którego słuchający nie mogli się nachwalić – ogromna wiedza i umiejętność opowiadania ze swadą i zaangażowaniem. Willę można było obejrzeć tylko z ulicy, trwa bowiem jej remont prowadzony przez SZRM. Już niedługo, bo w październiku 2023 r., zobaczymy jego efekt. Wtedy aż się prosi druga tura wycieczek....

Kajaki i słuchowiska

Co tu jednak robią kajaki? Po obejrzeniu jeszcze jednego białołęckiego zabytku – neogotyckiego kościoła św. Jakuba przy ul. Mehoffera uczestnicy wycieczek wsiedli do kajaków i przepłynęli Kanałem Żerańskim.
Pamiątką po tak niezwykłym zwiedzaniu są zdjęcia i podcasty. To kilkuminutowe nagrania, w których aktorzy opowiadają różne, współczesne, białołęckie historie napisane przez uczestników wycieczek. Są tak kosmicznie oryginalne (np. Katastrofalne love story), że gorąco polecamy ich odsłuchanie.

Jak doszło do realizacji tak oryginalnego pomysłu? 

Fundacja Ave przystąpiła do konkursu, jaki co roku organizuje m.st. Warszawa na popularyzację historii i zabytków naszego miasta. Efektem był „Zabytkowy Kajakobus”, którego kilkuset uczestników – małych i starszych – było zachwyconych taką koncepcją. Każdy znalazł w niej coś dla siebie: pasjonaci historii - niebanalne zabytki, fani motoryzacji - zabytkowy autobus (ogórek!), miłośnicy silnych wrażeń – spływ kajakami, a kreatywni – warsztaty literackie. I to wszystko w dzielnicy, w której wydawałoby się są tylko blokowiska-sypialnie.

Kajaki na Kanale Żerańskim.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Mężczyzna trzyma czarno-białe fotografie.
Kobieta trzyma czarno białą fotografię. Fot. Fundacja Ave
Przewodnik z mikrofonem za nim uczestnicy wycieczki.
Autobus ogórek przed zabytkowa willą.