null

Konkursy dla NGO. Lepiej poznamy Warszawę

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Ten rok będzie się charakteryzował bardzo oryginalnymi wydarzeniami, podczas których lepiej poznamy historię naszego miasta. Dzięki konkursom jakie dla organizacji pozarządowych rozpisało m.st. Warszawa, odbędzie się wiele warsztatów, koncertów, spacerów.

Plakat z rożnymi symbolami: tańca, muzyki, wycieczek

Poprzednio pisaliśmy o konkursie w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w wyniku którego powstają dwa poradniki architektoniczne.

A oto sześć kolejnych projektów konkursowych pn.: „Działania w zakresie ochrony zabytków Warszawy”. Zadania, które otrzymały dotacje miasta popularyzują wiedzę o historii, architekturze i dziedzictwie kulturowym Warszawy i skierowane są do różnych grup wiekowych. 

1.    „Od Ursusa do Ursusa” - Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, oddział "Ursus" 
Organizatorzy przedstawią mało znaną historię dzielnicy Ursus oraz dzieje Zakładów Mechanicznych Ursus od momentu założenia pierwszego zakładu do upadłości firmy. Będzie to możliwe podczas spacerów oraz spotkań z byłymi pracownikami ZM Ursus oraz aktorami występującymi w filmie „Symfonia fabryki Ursus”. Zostanie także zorganizowana wystawa archiwalnych i współczesnych fotografii zakładów Ursus. 

2.    "Jasiek i Marysia z folwarku Wilanów" - Stowarzyszenie Akademia Wilanowska  
Celem projektu jest przypomnienie ludowej historii i dziedzictwa dóbr wilanowskich oraz wpływu pałacu na materialną i niematerialną kulturę ludową mieszkańców Urzecza. Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w wykładach, spacerze szlakiem folwarku i warsztatach. Symbolicznymi mieszkańcami wilanowskiej wsi będą Jasiek i Marysia, czyli włościanie, którzy żyli i gospodarzyli w bliskiej relacji z pałacem w Wilanowie. Dzięki wykładom i warsztatom dowiemy się co na co dzień robili, jak mieszkali, w co się ubierali, co jedli i jak tańczyli. I jaki wpływ na ich życie miało bliskie sąsiedztwo wielkiego pałacu.  

Odbędą się trzy wykłady multimedialne:

1. Gdzie pałac, gdzie wieś. O założeniach historycznych i topograficznych folwarku Wilanów. 

2. O etnografii Urzecza nad Wisłą koło Wilanowa. O rozwoju i wpływach Warszawy na kształtowanie się kultury ludowej regionu Urzecza. 

3.Jak się odziewali Urzycoki z Wilanowa. O powstaniu i rozwoju tradycyjnego stroju ludowego, zwanego wilanowskim (połączony z sesją przymierzania elementów stroju wilanowskiego). 

Oraz trzy warsztaty:

1. Co robili Urzycoki z Wilanowa. Nauka wykonywania tradycyjnego haftu z Urzecza. 
2. Co jedli w chacie za płotem. Dzięki osadnikom olęderskim i niezwykle żyznym glebom w wilanowskim majątku, ziemniaki szybko stały się podstawą lokalnego rolnictwa i kuchni. Podczas warsztatu będzie można ugotować sytochę, tradycyjną wilanowską potrawę z ziemniaków.  
3. Królewicze i pastuszki... Zabawy taneczne i gry dziecięce w pałacu i w chatach na Urzeczu. 

3.    Praskie rewolucje reklamowe. Z poszanowaniem dla dziedzictwa - Stowarzyszenie „Porozumienie Dla Pragi" 
Zadanie będzie polegało na inwentaryzacji historycznych reklam, neonów, szyldów, murali i witryn lokali usługowych. Rezultaty inwentaryzacji służyć będą zachowaniu i w przyszłości odrestaurowaniu lub odtworzeniu historycznych nośników reklamowych. 

Organizatorzy planują również spacery, wizyty w placówkach muzealnych prawego brzegu prezentujące dobre reklamy (Muzeum Neonów, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa). A także szkolenia dla przedsiębiorców i urzędników o praskim dziedzictwie architektonicznym. Pomocny w tym będzie tzw. praski poradnik szyldowy. 

Zostanie również przygotowany mini przewodnik po praskich reklamach (historycznych i współczesnych). Organizatorzy planują także dyskusję o projekcie warszawskiej uchwały krajobrazowej oraz Praskim Parku Kulturowym. 

4.    Śpiewające zabytki - Fundacja Ave 

Zabytki znajdują się na Białołęce. W ich sąsiedztwie organizatorzy przygotują koncerty. Mowa o: 

- 120-letnim drewniaku z ulicy Fletniowej 2 w Płudach. Odbędzie się tam koncert pt.: „Bodo i Ordonka przy 120-letnim świdermajerze”,
- 110-letnim neogotyckim kościółku Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21, koncert pt.: „Staropolskie 110. urodziny w Płudach”,
- zabytkowej willi „Przystań" przy ul. Modlińskiej 257, musical pt.: „Cuda, cuda ogłaszają przy Modlińskiej 257”.
W projekcie obecny też będzie (także na sposób muzyczny) zabytkowy Cmentarz Tarchomiński. 

5.    Z czego zbudowana jest Warszawa? - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej "Masław" 
Cykl ośmiu spacerów z konserwatorami, którzy pokażą zabytki stolicy od strony materiałów i budulca. Tak duże i nietypowe miasto jak Warszawa, poprzez wieki korzystało z wszystkich dostępnych budulców - od lokalnej gliny i drewna, po drogie importowane marmury. 
Podczas spacerów uczestnicy będą mieli także okazję do zapoznania się z praktyką konserwatorską. Dowiedzą się, na co zwraca się uwagę przy remoncie danego zabytku i dlaczego są ważne badania konserwatorskie oraz rozpoznanie użytych materiałów i zastosowanych technologii. 

6.    Z kamerą po Pradze - edycja III - Stowarzyszenie "Serduszko dla Dzieci" 
Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Warszawy oraz ochronie i opiece nad jej zabytkami, a szczególnie Pragi-Północ. 

Powstanie sześć video przewodników, które w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżą ciekawe architektonicznie, historycznie i kulturowo zabytki Pragi-Północ a także ludzi związanych z tą dzielnicą. Wraz z przewodnikiem Adamem Lisieckim, varsavianistą z Muzeum Pragi, widzowie odwiedzą ciekawe i unikatowe miejsca.