null

Konkursy dla NGO 2024 – wyniki

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Mamy wyniki konkursu dla organizacji pozarządowych pn. „Działania w zakresie ochrony zabytków Warszawy”. Organizatorzy wydarzeń, którzy nadesłali swoje pomysły, wykazali się dużą kreatywnością. Pomysły na warsztaty, spacery, wystawy, koncerty są oryginalne i ciekawe. M.st. Warszawa na realizacje tych zamierzeń przeznaczyło 190 tys. zł. Zobaczcie kto wygrał konkurs.

Kolaż zdjęć z różnych wycieczek warszawskich.
W zeszłym roku odbyło się wiele wydarzeń przygotowanych przez NGO.

Na wydarzenia organizatorzy będą zapraszać najczęściej w wakacyjne weekendy. Dokładne terminy i miejsca spotkań podamy później.

1. Fundacja Fundusz Innowacji Lokalnych: Plenery malarskie, gra terenowa, koncert muzyki barokowej w scenerii gotyckiego kościoła św. Jakuba Apostoła na Tarchominie

Świątynia jest najstarszym, oryginalnym gotyckim  kościołem w Warszawie. W jego otoczeniu znajduje się zabytkowy dworek szlachecki i pałac Mostowskich. W kościele znajduje się krypta Ignacego Ossolińskiego, której remont został wsparty środkami Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.  Wyjątkowość tego miejsca skłania do realizacji wielu działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz ochroną i opieką nad zabytkami Warszawy

2.  Fundacja Indygo. Wspieranie Aktywności Twórczej i Kultury: Zabytki Warszawy i ich ochrona       
Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o dobrych praktykach  architektonicznych w Warszawie. Zostaną zorganizowane spacery w formie warsztatów oraz gier terenowych.
Spacery będą trwały trzy godziny, gry terenowe dla dzieci ok. dwóch godzin.
W tym roku organizatorzy zwrócą uwagę na aktualnie konsultowane lub realizowane projekty rewitalizacji, modernizacji i remonty.

Tematy spacerów:
1. Wille i pałace Alei Ujazdowskich – architektura luksusu;
2. Wola – postindustrialne dziedzictwo architektoniczne;
3. Dobre praktyki architektoniczne na przykładzie Pragi;
4. Tak mieszkano w Starej Warszawie – gra terenowa dla dzieci; 
5. Tajemnice królewskich ogrodów – gra terenowa dla dzieci;
6. Warszawa Canaletta – gra terenowa dla dzieci.  

3.  Stowarzyszenie Akademia Wilanowska: W Wilanowie, na Urzeczu... Cykl warsztatów, wykładów i prezentacji na temat kultury ludowej wokół pałacu w Wilanowie   

Celem projektu jest przypomnienie mieszkańcom Warszawy i Wilanowa o ludowej historii i dziedzictwie dóbr wilanowskich oraz wpływu pałacu na materialną i niematerialną kulturę mieszkańców Urzecza. Odbędą się wykłady, warsztaty i pokazy, które przybliżą wybrane zagadnienia na temat kultury ludowej rozkwitłej wokół pałacu w Wilanowie. Dowiemy się co na co dzień robili, jak mieszkali, co odziewali, co jedli i co tańczyli mieszkańcy wsi leżących w pobliżu pałacu.


 4.  Fundacja Ave: Art zabytki    

Art zabytki to po prostu zabytki artystyczne - widziane i opowiedziane językiem sztuki. A właściwie sztuk wszelakich - słowem, dźwiękiem, barwą, obrazem... 

Pomysł na „Art zabytki” to pokłosie ubiegłorocznego sukcesu "Śpiewających zabytków Tym razem na bohaterów organizatorzy wybrali pięć wyjątkowych i bardzo różnorodnych zabytków, które w 2024 roku świętują swoje okrągłe rocznice. Wszystkie pochodzą z północno-wschodniej Warszawy: z Białołęki i Targówka. 

Pierwszy z nich to tzw. kościółek królowej Bony przy ulicy Głębockiej. Drugi bohater to drewniany kościół na Cmentarzu Bródnowskim. Trzeci to cmentarze olęderskie. Czwarty zabytek to klasztor sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Płudach. I piąty - nieistniejący, ale ważny – garnkownia istniejąca do lat 70. XX wieku we wsi Wiśniewo pod Tarchominem. 

5.  Instytut Mieczysława Wajnberga: Repozytorium kamienicy przy ul. Żelaznej 66 - Domu Mieczysława Wajnberga           
                    
Planowane w ramach zadania czynności pomogą w przyszłej konserwacji kamienicy, a także posłużą określeniu jej możliwej przyszłej funkcji społecznej. Zadanie będzie polegało na wirtualnej rewitalizacji obiektu. 
Kamienica, która jest jednym z nielicznych tzw. wolskich ostańców od 2021 roku jest także miejscem spotkań organizowanych przez Instytut Mieczysława Wajnberga pod nazwą „Domówka u Mietka Wajnberga". 
W ramach projektu Instytut stworzy stronę internetową poświęconą Żelaznej 66, na której umieszczane będą informacje dotyczące samego budynku, ale także historie związane z dawnymi mieszkańcami: relacje, wywiady, fotografie, wspomnienia, wycinki z gazet.  Inwentaryzacja detalu i  materiały archiwalne w przyszłości pomogą w pracach konserwatorskich obiektu.

6.   Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław": Z czego zbudowana jest Warszawa?          

Jest to cykl pięciu spacerów z konserwatorami pokazującymi Warszawę z trochę innej, mało omawianej strony: materiałów i budulca. Spacery będą kontynuacją zeszłorocznego wydarzenia. 
Podczas spacerów uczestnicy dowiedzą się na co przy modernizacji danego budynku zwraca się uwagę. Dlaczego ważne są badania konserwatorskie mające na celu poznanie historii i funkcji zabytku. Jak ustala się rodzaj materiałów i zastosowanych technologii. 
Pomimo specjalistycznego tematu, spacery będą podane w lekkiej formie. 

7.   Stowarzyszenie Stacja Praga:  Wystawa interaktywno-edukacyjna ,,Dom pod Syreną" 

To krok w stronę rewitalizacji historycznej przestrzeni pierwszej warszawskiej zajezdni tramwajowej, z której 11 grudnia 1866 r. wyruszył na ulice Warszawy pierwszy tramwaj konny, o czym informuje pamiątkowa tablica umieszczona na fasadzie budynku. 

W ramach projektu organizatorzy przygotują:
- wystawę edukacyjną dotycząca historii miejsca, obecność społeczników i twórców zaangażowanych w jego funkcjonowanie i rewitalizację;
- spacer 3D oraz publikacją zebranych materiałów w internecie; 
- zlot zabytkowych samochodów wraz z przejazdem konnego taboru tramwajowego.

Wydarzenie odbędzie się podczas corocznego święta podwórka, tj. Festiwalu Inżynierów, odbywającego się na przełomie czerwca i lipca.   

Ludzie stoją przed Barbakanem.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Ludzie stoją przed remontowaną willą.
Stary autobus przed drewniana willą (świdermajerem).
Kolaż zdjęć z różnych wycieczek warszawskich.