null

Konferencja "Polichromie i sgraffita"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Otwarcie konferencji przez Wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego
Otwarcie konferencji przez Wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego

Podsumowanie wydarzenia, 24-25.09.2015 r.

W dniach 24-25.09.2015 r. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zorganizowało ogólnopolską konferencję pt. Polichromie i sgraffita na fasadach ośrodków staromiejskich odbudowanych po 1945 r. Kreacja i konserwacja, przygotowaną z okazji przypadającej w tym roku 35. rocznicy wpisu Historycznego Centrum Warszawy na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO, który reprezentował sekretarz Komitetu - prof. Sławomir Ratajski. Konferencję otworzył Stołeczny Konserwator Zabytków – Piotr Brabander, a zgromadzonych gości powitał Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Włodzimierz Paszyński. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele miejskich i wojewódzkich konserwatorów zabytków, a także konserwatorzy, architekci, historycy sztuki oraz specjaliści związani z branżą konserwatorską.

Tematem przewodnim konferencji były dekoracje fasad: polichromie i sgraffita na obszarach zabytkowych starówek, odbudowanych po zniszczeniach 2 wojny światowej. Dyskusja skupiła się zarówno na artystycznej i konserwatorskiej kreacji takich dekoracji, jak i na problemach technologicznych. Poruszono również szczególnie istotną z punktu widzenia konserwatorskiego kwestię zachowania tych dekoracji w późniejszym okresie, aż do dziś, ich degradacji i podejmowanych prób konserwacji.

Konferencji towarzyszy publikacja zawierająca artykuły wszystkich prelegentów, wydana we współpracy z  Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Ponadto, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków na tę okazję przygotowało wystawę Kolorowa Starówka, prezentowaną do końca października br. na dziedzińcu Pałacu Branickich (ul. Nowy Świat 18/20), pokazującą wybrane polichromie i sgraffita z warszawskiego Starego Miasta.

Rejestracja uczestników
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Audytorium podczas pierwszego dnia konferencji
Prof. Sławomir Ratajski (trzeci od lewej) - sekretarz PK ds. UNESCO
Audytorium podczas pierwszego dnia konferencji
Spacer "Kolorowa Starówka", prowadzenie: Urszula Zielińska-Meissner
Spacer "Kolorowa Starówka"
Wystawa "Kolorowa Starówka" na dziedzińcu Pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20
Publikacja konferencyjna