null

Kłopotowskiego 38 – odkrycie zabytkowych drzwi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy ul. Kłopotowskiego 38, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi prowadzące kiedyś do lokalu użytkowego. Secesyjna kamienica, powstała między 1905 a 1912 r., jest wpisana do rejestru zabytków. Niezwykłe znalezisko jest więc bardzo cenne, ponieważ podczas powojennych remontów wymieniono stolarkę okienną i większość stolarki drzwiowej.

Częściowo odkryte spod cegieł drewniane drzwi.

Drzwi dobrze ukryte

Przez lata nikt nie podejrzewał, że nisza w przejeździe bramnym kamienicy może nie być jedynie elementem dekoracyjnym. Drzwi znajdujące się w niszy od strony przejazdu były zasłonięte sklejką i zamalowane, a od strony lokalu, do którego kiedyś prowadziły, zamurowane. Lokal użytkowy jest własnością m.st. Warszawy, więc ZGN Praga-Północ zwrócił się do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków z prośbą o pomoc przy renowacji stolarki.

Zleciliśmy badania 

BSKZ zlecił wykonanie programu prac konserwatorskich, który posłużył jako załącznik do decyzji MWKZ pozwalającej na przeprowadzenie prac. 
Stan zachowania płycinowych drzwi z dekoracją snycerską wymaga przeprowadzenia gruntownej renowacji. Od dezynfekcji grzybo- i owadobójczej do naprawy i wzmocnienia konstrukcji, uzupełnienia ubytków drewna, do wykonania warstw wykończeniowych. Wcześniejsze odkrywki wskazały, że pierwotnie sosnowe drzwi były pokryte mazerunkiem. 

Kilka dni temu drzwi zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni, w której przejdą renowację. O jej efektach poinformujemy.

 
 

Częściowo odkryte spod cegieł drewniane drzwi.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Częściowo odkryte spod cegieł drewniane drzwi.
Drzwi w dekoracyjnej niszy.
Kłopotowskiego 38 - fragment odkrytych drzwi.
Fragment zniszczonych drewnianych drzwi.
Klamka w drewnianych drzwiach.