null

Kawęczyńska 26 – ruszyły prace zabezpieczające

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kawęczyńska 26 – ruszyły prace zabezpieczające. Fot BSKZ
Kawęczyńska 26 – ruszyły prace zabezpieczające. Fot BSKZ

 

Miasto rozpoczęło prace ratunkowe, które uchronią przed dalszą degradacją najbardziej zniszczone fragmenty budynku, zwłaszcza ścian szczytowych. Robotnicy wymienią podwalinę i podbiją fundamenty w skrajnych częściach oficyny. Ponadto, planowane jest przemurowanie i zabezpieczenie kominów, które stanowią poważne zagrożenie dla praskiego drewniaka.

 

Oficyna Burkego w 2015 r. została objęta ochroną i wpisana do rejestru zabytków. Od dawna czeka na remont. Jednakże w obecnej sytuacji możliwe jest jedynie przeprowadzenia pilnych prac zabezpieczających, które w pełni pokryje miasto.

 

Dom jest jedynym zachowanym budynkiem drewnianym na Pradze-Północ. Przetrwał w niezmienionej formie przeszło 120 lat, zachowując w znacznym stopniu zabytkową substancję.
Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Po II wojnie światowej stała się domem komunalnym. Ostatni lokator wyprowadził się w 2016 r.

 

Oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, gdyż stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy.

 

Nad remontem czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, które pełni nadzór konserwatorski nad inwestycją, prowadzoną przez ZGN Praga-Północ.  

Kawęczyńska 26 – ruszyły prace zabezpieczające. Fot BSKZ
Zobacz galerię (3 zdjęć />)
Drewniak w przybliżeniu, widoczne po prawej stronie zabite okna, po lewej stronie barierka metalowa
Drewniak z barierkami metalowymi