null

Kapliczka przy ul. Wolumen

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Fundatorem kapliczki przy zbiegu ulic Wolumen i Wirgiliusza był Antoni Zakrzewski, właściciel posiadłości we wsi Wawrzyszew. Gdy ją stawiano w 1931 roku znajdował się na niej napis: „Boże święć tej wiosce”.

Murowana kapliczką zwieńczona daszkiem z dachówki i krzyżem z Chrystusem.
Kapliczka przy ul. Wolumen- przed i po konserwacji.

Murowana kapliczka o kwadratowej podstawie, zwieńczona jest dwuspadowym dachem krytym dachówką. Na jego szczycie znajduje się pasyjka, czyli krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa. Pod daszkiem biegnie, okalając obiekt, ozdobny gzyms w formie ćwierćwałka. Na trzech ścianach: frontowej i dwóch bocznych znajdują się nisze z przeszkleniami ozdobione wizerunkami Jezusa Chrystusa i Marii oraz dewocjonaliami.  
Stan zachowania blisko stuletniego obiektu był bardzo zły i wymagał podjęcia natychmiastowych działań konserwatorskich. 

Wspólne działania

Dzielnica Bielany zwróciła się do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków o pomoc przy remoncie kapliczki oraz sfinansowaniu prac konserwatorskich. Natomiast po stronie urzędu pozostały prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół oraz wykonanie nowego ogrodzenia. 

Prace przy kapliczce zostały zakończone w sierpniu 2022 roku. Specjaliści na nasze zlecenie wykonali izolację fundamentów, skuli odparzone tynki i położyli nowe, uzupełnili ubytki, wymienili uszkodzoną dachówkę na nową oraz wyremontowali metalowy krzyż wieńczący kapliczkę. 
Teren wokół kapliczki został uporządkowany. Czekamy jeszcze na ogrodzenie.
Mieszkańcom Bielan, którzy opiekują się kapliczką, dziękujemy za troskę. Ich codzienne zaangażowanie i dbałość daje nadzieję, że zabytkowa kapliczka przetrwa kolejne stulecie. 

Informacje o historii kapliczki zaczerpnięto z wydawnictwa „460. rocznica erygowania parfii p.w. Św. Marii Magdaleny, Parafia Św. Marii Magdaleny Warszawa – Wawrzyszew”. 
 

Murowana kapliczką zwieńczona daszkiem z dachówki i krzyżem z Chrystusem.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Murowana kapliczka z dwuspadowym daszkiem.
Metalowy krzyż na daszku kapliczki.
Murowana kapliczka w trakcie remontu.
Kapliczka z białym tynkiem i daszkiem z dachówek po remoncie.