null

Kamienice przy Freta i Koźlej - remont elewacji bocznych

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W grudniu zeszłego roku zakończono prace przy remoncie elewacji szczytowych dwóch kamienic na Nowym Mieście. Są to ściany boczne narożnej kamienicy przy Freta 29/31 i kamienicy przy Koźlej 2/4. Dotacja miasta wyniosła 265 393 zł.

Obdrapana ściana domu i ładna po remoncie.
Freta 29/31 - ściana boczna przed i po remoncie

Obie kamienice odbudowano po zniszczeniach w 1944 r. w stylu luźno nawiązującym do XVIII–wiecznej zabudowy tej części Nowego Miasta. 

Pod Opatrznością

Kamienica przy ul. Freta 29/31 przed wojną była nazywana „Pod okiem Opatrzności” lub „Pod Opatrznością”. Było to nawiązanie do dekoracji znajdującej się w naczółku okna balkonowego pierwszego piętra. W czasie odbudowy ozdobę usunięto zastępując ją niewielką rozetą, kilka lat temu kamienica przeszła remont elewacji frontowej i zyskała jasnoróżową kolorystykę z białymi detalami. Prace przeprowadzono dzięki dotacji miejskiej. Teraz przyszedł czas na mniej widoczną elewację boczną przy wąskim przesmyku prowadzącym do ul. Koźlej. Odcień nowych tynków kamienicy udało się dopasować do koloru wcześniej wykonanych tynków na elewacji frontowej.

Koźla

Kamienica pod adresem Koźla 2/4 znajduje się na tyłach domu wymienionego powyżej. Remontowi poddano jej ścianę boczną ze ślepymi ościeżami okiennymi na wysokości pierwszego i drugiego pietra. Elewacja zyskała bladożółty kolor z ciemniejszymi detalami.

Odpadający tynk i bazgroły 

Elewacje obu kamienic wymagały pilnego remontu. Na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych i miejskich ich stan szybko się pogarszał. Do znacznej degradacji przyczyniły się także błędy technologiczne prac prowadzonych w pośpiechu w czasach odbudowy. Konieczne było usunięcie pozostałości zawilgoconych i pozbawionych przyczepności tynków barwionych w masie oraz naprawa i wzmocnienie nadwątlonych murów. 
Renowacji został poddany także kamienny cokół budynków wykonany z piaskowca szydłowieckiego. Pod wpływem wilgoci na kamieniu pojawiły się niszczące strukturę zasolenia oraz czarne, smoliste zanieczyszczenia. Część płyt piaskowcowych było tak zniszczonych, że konieczna była ich wymiana na nowe. 
W kamienicach wykonano także izolację fundamentów oraz wymieniono obróbki blacharskie, których uszkodzenie było przyczyną zawilgocenia i uszkodzenia tynków.

Koźla 2/4 po remoncie.
Zobacz galerię (5 zdjęć />)
Zniszczona siana bez okien.
Zniszczona i pobazgrana napisami ściana kamienicy.
jak poprzednio.