null

Kamienica Poznańska 21

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od stycznia 2019 r. w kamienicy przy ul. Poznańskiej 21 prowadzone są przez ZGN Śródmieście prace zabezpieczające konstrukcję budynku, który w wyniku zeszłorocznej katastrofy budowlanej uległ poważnym uszkodzeniom.

 

 

Stan techniczny obiektu wymagał pilnego podparcia ścian stalowymi przyporami. W najbliższym czasie zrealizowane zostaną jeszcze m. in. prace polegające na podstemplowaniu stropów, montażu konstrukcji i pokrycia dachu, przemurowaniu nadproży oraz zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych.

 

Wykonana w czasie prowadzenia prac inwentaryzacja architektoniczno-budowlana mansardowego dachu, uszkodzonego w wyniku katastrofy budowlanej, dzięki szczegółowym rysunkom detalu architektonicznego, w tym lukarn, posłuży w przyszłości do jego wiernego odtworzenia. Z dawnego wystroju wnętrz, w budynku przetrwała drewniana tralkowa balustrada schodów, a także drzwi wejściowe, które zostaną zabezpieczone do czasu właściwego remontu obiektu.

 

W Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, którego przedstawiciele uczestniczą w spotkaniach zespołu koordynującego prace zabezpieczające obiekt, przechowywane będą dachówki wykonane z łupka, które posłużą za wzór przy odtwarzaniu pokrycia dachowego budynku.

Zobacz galerię (3 zdjęć)