null

Kamienica kanonika Bonieckiego już po remoncie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kamienica kanonika Bonieckiego już po remoncie. Fot BSKZ
Kamienica kanonika Bonieckiego już po remoncie. Fot BSKZ

 

Powrót do powojennej barwy kamienicy z charakterystycznymi szkarpami (przyporami) i wykuszem (wystającym z elewacji fragmentem budynku z oknami, podpartym wspornikami), był możliwy dzięki badaniom stratygraficznym zleconym przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.. Polegały one na odkryciu pierwszego koloru barwionego w masie  tynku, położonego podczas odbudowy, a przez lata zakrywanego przez kolejne remonty elewacji.

 

Prace prowadzone przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Śródmieściu były kompleksowe i objęły między innymi naprawę tynków i detali architektonicznych, w tym kamieniarki. Częściowo wymieniono stolarkę okienną. Położono nowe pokrycie dachowe, zamontowano obróbki blacharskie oraz wyremontowano kominy.

 

Czy XVI-wieczna tablica jest oryginalna?

 

Na elewacji zachodniej budynku znajduje się kamienna tablica fundacyjna pierwszego właściciela kamienicy, kanonika Stanisława Bonieckiego z jego rodowym herbem Bończa. Tablica opisana jest w źródłach jako powojenna rekonstrukcja, alekonserwatorzy po jej oczyszczeniu podczas remontu, z dużym prawdopodobieństwem zakładają, że jest to oryginał pochodzący z 1541 r.

 

Zleciliśmy przeprowadzenie badań konserwatorskich tablicy. Mają one na celu określenie liczby i charakteru znajdujących się na niej nawarstwień, mogących stanowić pierwotne warstwy malarskie. O wynikach badań będziemy informować.

 

Historia kamienicy

 

Kamienicę zbudowano w 1541 r. dla kanonika Stanisława Bonieckiego. Po wielkim pożarze Warszawy w 1607 r. odbudowano ją po czerech latach dodając charakterystyczny wykusz. W latach 1915-1930 budynek był własnością rodziny znanego warszawskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego.

Jezuicka 2 zniszczona kamienica przed remontem
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Kamienica kanonika Bonieckiego już po remoncie.
specyficzna kamienica z przyporami po remoncie
widok ulicy jezuickiej
Jezuicka 2- wspornik wykuszu.
Tablica fundacyjna kanonika Bonieckeigo. Fot. BSKZ
Jezuicka 2 - ceglane relikty gotyckiej kamienicy. Fot BSKZ