null

Jasiek i Marysia. Haft wilanowski - warsztaty

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Haft z nadwiślańskiego Urzecza, zwany także wilanowskim, jest jedynym haftem ludowym, który występuje w granicach obecnej Warszawy. Jest symbolem Urzecza, regionu etnograficznego, który obejmuje Ursynów, Kabaty, Zawady, Czerniaków, Saską Kępę, Powsin i Wilanów. 28 września i 6 października na warsztatach będzie można poznać tajniki jego tworzenia.

Haft wilanowski - stylizowane motywy kwiatów i gałazek.
Haft wilanowski.

 

 

Haft wilanowski jest symbolem regionu, w którym znajdują się pałac króla Jana III i dawne wsie, wchodzące w skład majątku wilanowskiego. Haft z Urzecza, jest unikatowy w skali całego kraju - to jedyny w Polsce haft czarny, wykonany ściegiem łańcuszkowym. W grudniu 2020 roku, dzięki staraniom depozytariuszek dziedzictwa, hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie jest to jedyny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego, obejmującego także obszar współczesnej Warszawy, który znajduje się na tej prestiżowej liście. 

Warsztaty wyszywania 

Zapraszamy pasjonatów hafciarstwa, warszawiaków i turystów na bezpłatne warsztaty hafciarskie, które odbędą się pracowni haftu w Domku Lanciego obok pałacu w Wilnowie. Warsztaty poprowadzą mistrzynie hafciarstwa z Urzecza – depozytariuszki dziedzictwa kulturowego regionu. 

Warsztaty odbędą się: w czwartek, 28 września, w godz. 17.30 – 19.30 i piątek, 6 października, w godz. 17.30 – 19.30. 

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisywanie się i pobranie bezpłatnego biletu na warsztaty ze strony Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  

Warsztaty organizuje Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i mistrzyniami tradycji. Warsztaty są współfinansowane z budżetu miasta stołecznego Warszawy, jako część zadania publicznego pt.: „Jasiek i Marysia z folwarku Wilanów. Cykl warsztatów i wykładów o kulturze ludowej wokół pałacu w Wilanowie”.  

Grafika - kobieta i mężczyzna w strojącej ludowych.