null

Jagiellońska 56 – ciepłe kolory piaskowca

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Prezentujemy efekt zakończonego pierwszego etapu remontu elewacji domu przy ul. Jagiellońskiej 56. Budynek został wniesiony jako część zespołu osiedla Nowa Praga II. Powstał w latach 1952-56 według projektu architektów Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego.

Wielopiętrowy dom z okładziną z piaskowca przed i po konserwacji.

 

 

Prace polegały przede wszystkim na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja zabytku. Podczas jego budowy wykorzystano dwa rodzaje piaskowca: grubo ciosany o szaro-zielonej barwie oraz żółto-beżowy. Połączenie różnych kolorów i faktur kamienia dało ciekawy efekt, który jednak stał się nieczytelny na skutek osiadłych na powierzchni zanieczyszczeń i wieloletniego braku remontów. 

Prace konserwatorskie przywróciły wyrazisty, ciepły kolor płyt na wyższych kondygnacjach, które teraz kontrastują z ciemniejszym przyziemiem. Podczas prac przywrócono również pierwotną kolorystykę betonowych kolumn w dolnych kondygnacjach, która nawiązuje do naturalnej barwy piaskowca.

Ze względu na wysoki koszt remontu, wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się podzielić go na etapy. Miasto st. Warszawa wsparło w 2021 roku ją dotacją w wysokości niemal 200 tys. zł. Jest to kolejny remont w otoczeniu pl. Hallera, jednej z wizytówek socrealistycznej architektury Warszawy, dofinansowany ze środków samorządowych.
Wspólnota budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 zamierza kontynuować prace remontowe w kolejnych latach.
 

Wielopiętrowy dom z okładziną z piaskowca przed i po konserwacji.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Wielopiętrowy dom z okładziną z piaskowca i kolumnami na ostatniej kondygnacji.
Wielopiętrowy dom z okładziną z piaskowca i kolumnami na ostatniej kondygnacji.
Podstawa kolumny po oczyszczeniu.