null

Hallera 8 – wszystkie fasady już wyremontowane

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W tym roku zakończył się ostatni etap remontu elewacji frontowej budynku mieszkalnego przy pl. Hallera 8. Prace rozpoczęto w 2019 r. od najbardziej zniszczonej części tego narożnego budynku - ściany od strony ul. Groszkowskiego. W 2020 i 2021 roku kontynuowano prace od strony pl. Hallera.

Wielopiętrowy budynek po remoncie.

 

 

Monumentalne, wielorodzinne budynki przy pl. Hallera są częścią socrealistycznego założenia Osiedla Praga II wzniesionego w latach 1953-59 dla pracowników FSO na Żeraniu. Elewację domu przy pl. Hallera 8 wykończono szlachetną okładziną – czerwonym piaskowcem i żółtym wapieniem pińczowskim. 

Przed remontem elewacja była w bardzo złym stanie technicznym. Płyty piaskowca były bardzo zniszczone na skutek działania wód opadowych, rozwarstwiały się i odspajały się od podłoża. Ich stan stanowił poważne zagrożenie dla przechodniów. 
Ekipa budowlano-konserwatorska podczas prac wymieniła najbardziej zniszczone płyty z piaskowca. Pracownicy oczyścili i uzupełnili ubytki w płytach wapiennych, wykonali dodatkowe mocowania odspajających się lub spękanych elementów. Po remoncie elewacje odzyskały swoją naturalną, ciepłą kolorystykę, która do tej pory była ukryta pod grubą warstwą zanieczyszczeń.

Miasto wsparło remont dotacjami na łączną kwotę ponad 550 tys. zł.
 

Wielopiętrowy budynek przed i po remoncie
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Wielopietrowy budynek przed i po remoncie
Wielopiętrowy budynek przed i po remoncie.
Wielopiętrowy budynek po remoncie.