null

Haftowana Panorama. Warszawa 1918

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zapraszamy na wernisaż Haftowanej Panoramy Warszawy 1918. Wernisaż połączony z warsztatami miniaturowych haftów miejskich odbędzie się 27 października 2018 w Muzeum Warszawskiej Pragi (sala Penthouse), godz. 15.00-17.00. Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich chętnych.

Haftowana Panorama. Warszawa 1918 to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenia Konkluzja, czyli kolektyw kulturalny Miejsce Spotkań Warszawa jesienią tego roku. Efektem projektu jest 6 metrowy haft społeczny przedstawiający wybrane obiekty stolicy sprzed stu lat. Autorką wzoru jest Aleksandra Grudzińska, a współautorami haftu są warszawiacy i turyści, którzy uczestniczyli w warsztatach w Parku Saskim, prowadzonych w dwa weekendy września niedaleko Fontanny Wielkiej.

 

W godz. 10.00-18.00 rozstawiona była w parku 6 metrowa drewniana rama z rozpiętą tkaniną i naniesionym szkicowo wzorem. Przechodnie zapraszani byli przez instruktorki do wypełniania ściegami mniejszych bądź większych partii wzoru. Zainteresowanie udziałem w akcji było bardzo duże. Haftowali wszyscy, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, panowie i panie, turyści z Polski i ze świata. Niektórzy zostawiali jeden ścieg, inni przychodzili każdego dnia akcji. Łącznie około 200 osób przyłączyło się wspólnego haftowania Stolicy Wolności.

 

Uczestnicy warsztatu mogli przy okazji wysłuchać opowieści o Warszawie w 1918 roku, o budynkach, których już nie ma, a umieszczonych na panoramie, tj. Pałac Saski, Kamienica przy ul. Moniuszki 2, Pałac Kronenberga, Wielkie Synagoga na Tłomackiem. Kluczem doboru obiektów była postać Józefa Piłsudskiego i jego powrót do Warszawy 10 listopada 1918 roku. Dlatego kolory naniesione na panoramę w ostatniej fazie prac nawiązują do pory jesiennej. Drugim kluczem była wielokulturowość Warszawy, symbolizowana przez świątynie różnych religii i wyznań. W procesie haftowania Panoramy Warszawy 1918 zużyto ponad 700 metrów muliny fabryki nici z Łodzi Ariadna S.A. Fabryka była partnerem projektu. Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawa.

 

Powyższy projekt realizowany jest dzięki możliwości uczestnictwa organizacji pozarządowych w otwartych konkursach ofert na realizację zadania publicznego, współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. Konkursy są przygotowywane i przeprowadzane przez biura Urzędu m.st. Warszawy.

Zobacz galerię (10 zdjęć)