null

Gucin Gaj. Zapomniane dziedzictwo Warszawy. Wystawa prac studenckich

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawa szczyci się dziesiątkami parków. Ma także historyczny teren zieleni – piękny, ale zapomniany. Kiedyś był to urzekający park. Dziś to miejsce o wielkim potencjalne, które zainspirowało przyszłych architektów krajobrazu. Na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat można oglądać ich prace.

Plansze na wystawie
Wystawa studentów SGGW o Gucin Gaju

Romantyczny Gucin Gaj

Założenie dworsko-parkowe Gucin leżące w sąsiedztwie kościoła św. Katarzyny w Służewiu było rezydencją kolejnych właścicieli Wilanowa – Potockich. Swą nazwę Gucin nosi na cześć ich wnuka - Augusta. Położony jest na skarpie warszawskiej i pod nią. W latach 1817-1821 Stanisław Kostka Potocki przemienił go w stylu romantycznym. Rezydencja składała się z niewielkiego dworu z ogrodem ozdobnym wzniesionym na koronie skarpy, zespołu budynków gospodarczych z ogrodem użytkowym, parku w stylu krajobrazowym oraz stawu pod skarpą. Nad wodą miejscem wypoczynku była altana, umieszczona na końcu pomostu.

Po śmierci Stanisława w 1821 r. jego żona zainicjowała utworzenie tzw. Gaju w północno-wschodniej części założenia, po drugiej stronie stawu. Rodzina i przyjaciele domu Potockich sadzili w nim drzewa-pomniki upamiętniające Stanisława i jego brata Ignacego.

Zapraszamy na wystawę

Studenci swoje prace zaprezentowali i omówili podczas otwarcia wystawy 7 czerwca. Wydarzenie otworzyła Sylwia Brzezińska, wicedyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Obecna była także opiekunka merytoryczna przyszłych architektów krajobrazu dr inż. Dorota Sikora, która powiedziała: “- Gucin Gaj to miejsce zapomniane, mijamy je jadąc samochodem czy autobusem nie zdając sobie sprawy, jak wielki potencjał kulturowy i przyrodniczy ten obiekty w sobie zawiera”.
„- Może niektóre prace będą budziły kontrowersje - dodała zwracając się do studentów – ale macie państwo prawo do tego, a konserwatorzy zabytków są od tego, aby czasami sprowadzić was na ziemię. Mam nadzieję, że te prace zachęcą do dyskusji na temat Gucin Gaju i pokażą warszawiakom, że takie miejsce jest w Warszawie”.

Wystawa na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20 jest czynna do początków lipca, w dni powszednie w godz. 8.00-17.00. 

Czy Gucin Gaj powróci?

Autorami prac są studenci trzeciego roku studiów na kierunku Architektura Krajobrazu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W ramach przedmiotu fakultatywnego wykonali: „Projekt modernizacji i adaptacji zdegradowanych obiektów architektury krajobrazu". Studenci, w ramach ćwiczeń, zaproponowali rozwiązania, które pozwoliłyby na powrót Gucin Gaju jako warszawskiej atrakcji i miejsca wypoczynku dla mieszkańców. 

Na wystawie prezentowanej na dziedzińcu BSKZ można obejrzeć 10 plansz z autorskimi pracami studentów, które są efektem wielotygodniowych analiz i wizyt w terenie. 

Opiekę merytoryczną nad pracami studentów sprawowała dr inż. Dorota Sikora i dr inż. Małgorzata Kaczyńska z Katedry Sztuki Krajobrazu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Projekty powstały we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. 
 

Uczestnicy wystawy
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Studenci na te plansz wystawowych
Uczestnicy otwarcia wystawy
Plansze na wystawie