null

Grzybowska 47 i 47a – przygotowania do remontu kamienic

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Modernistyczne kamienice przy ul. Grzybowskiej 47 i 47a obecnie otoczone są szklanymi wieżowcami. Przed wojną były jasnym punktem na przemysłowej części tej wolskiej ulicy. Sąsiadowały z fabryką wyrobów żelaznych Duschik i Szolce oraz z browarem Haberbusch i Schiele. Niedługo rozpocznie się ich remont.

Kilkupiętrowa zniszczona kamienica otoczona wieżowcami. Przed nią samochody.

Modernizm koło fabryk

Wzniesiono je dla Z. Bychowskiego i N. Gurwicza w 1938 roku według projektu Remigiusza Ostoi-Chodkowskiego, architekta odpowiedzialnego m.in. za realizację okazałego budynku u zbiegu ulic Kopernika i Świętokrzyskiej. Kamienice o bliźniaczych fasadach w momencie swojego powstania były jednymi z nowocześniejszych obiektów zbudowanych przy ulicy Grzybowskiej. Ich modernistyczne, jasne elewacje wyróżniały się na tle przemysłowego oblicza tego odcinka ulicy. 
Kamienice pomimo ciężkich walk powstańczych w tym rejonie przetrwały wojnę.

Zachowały się detale z epoki

Wiele lat temu fasady kamienic przykryto tynkiem „barankiem”. Dziś jego warstwy odpadają odsłaniając oryginalną wyprawę z charakterystycznym dla lat 30. kratownicowym podziałem i żłobkowaniem na krawędziach. 

W zdecydowanie lepszym stanie zachowały się ściany dwóch przejazdów bramnych, o dekoracyjnie opracowanych w tynku płaszczyznach także ze żłobkowaniem na krawędziach. W bramie znajduje się umieszczona we wnęce, drewniana skrzynka na listę lokatorów oraz okienko-bulaj przed wejściem do klatki. Na podwórku miejscami widoczna jest pierwotna nawierzchnia z kamienia polnego.

Przypuszczalnie przetrwała również stolarka witryn lokali usługowych w parterze. Oryginalne są kraty z ukrytym w ścianie mechanizmem służącym do ich podnoszenia. Kamienice miały niegdyś eleganckie klatki schodowe. Ich dawny wystrój w szczątkowej formie widoczny jest do dziś w postaci balustrad o geometrycznym rysunku i posadzki z lastryko. 

Wytyczne konserwatorskie dla remontu

Należące do miasta domy, ujęte w gminnej ewidencji zabytków, będzie remontował ZGN Wola. Prace obejmują odnowienie elewacji i klatek schodowych, wykonanie izolacji oraz częściową termomodernizację z dociepleniem ścian fundamentowych i stropów nad czwartym piętrem i piwnicami. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków włączyło się w przygotowania do remontu. We wrześniu 2021 roku na etapie opracowywania dokumentacji przedstawiliśmy wytyczne konserwatorskie dla tej inwestycji. 
Obecnie prace projektowe są już zaawansowane, a nasze biuro zleciło dodatkowo wykonanie badań stratygraficznych elewacji, detalu oraz wybranych elementów wnętrz.

Liczymy, że wyniki badań, które wkrótce przekażemy ZGN, okażą się pomocne w realizacji tego zadania. Poprzedzenie remontu badaniami konserwatorskimi daje bowiem szansę na przywrócenie oryginalnej kolorystyki i pierwotnego sposobu wykończenia poszczególnych części zabytkowego obiektu. 

Kilkupiętrowa zniszczona kamienica otoczona wieżowcami. Przed nią samochody.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Zniszczona elewacja domu od strony podwórka.
Krata od witryny sklepowej.
Mechanizm otwierający kratę.
Oryginalny tynk.
Oryginalny tynk widoczny spod tynku "baranka"