null

Grójecka 38 – konserwacja tynków szlachetnych w kościele

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rozpoczął się kolejny etap konserwacji wystroju wnętrz kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Grójeckiej 38 (pl. Narutowicza). Po konserwacji malowideł w prezbiterium w 2023 r., autorstwa Lecha i Heleny Grześkiewiczów, oraz remoncie sklepienia absydy, przyszedł czas na odkrycie i restaurację tynków szlachetnych, które pokrywają łuk tęczowy i prezbiterium.

Mężczyzna nanosi tynk na ścianę.
Uzupełnianie tynku.

Szlachetne tynki naśladujące granit

Podczas powstania warszawskiego 1944 r. spłonęło niemal całe wyposażenie kościoła (wraz z witrażami). Zachowały się jednak oryginalne tynki kamieniarskie imitujące granit. Są one naturalną kontynuacją kolumn romańskich rozdzielających nawy. Podczas remontu prowadzonego po wojnie pod kierunkiem Jana Zachwatowicza, tynki we wnętrzach zostały uzupełnione i odrestaurowane. Jednak podczas późniejszych remontów szlachetne wyprawy z dodatkiem kruszyw zostały ukryte pod zwykłym, malowanym na biało tynkiem.

Podczas przygotowań do remontu pod warstwą wtórnych wypraw, konserwatorzy odkryli piękne szlachetne tynki o zróżnicowanych fakturach i odcieniu. Była to jedna z niewielu pozostałości pierwotnej koncepcji wyglądu wnętrz. 

Czyszczenie laserem i uzupełnienia tynków kamieniarskich

Pierwsza część tegorocznych prac zakończyła się pod koniec marca 2024 r. Przy pomocy lasera usunięto wtórne warstwy i oczyszczono historyczne wyprawy. Po tych zabiegach ukazały się bardzo dobrze zachowane tynki pierwotne oraz uzupełnienia z czasów powojennej konserwacji.

Zachowano je jako świadka historii kościoła. Brakujące fragmenty tynków kamieniarskich zostały uzupełnione starannie dobraną przez konserwatorów mieszanką barwionego tynku, miki, kruszywa marmurowego i kruszonego bazaltu. Całość została zabezpieczona preparatami konserwatorskimi.
Wkrótce rozpocznie się kolejny etap tegorocznej konserwacji, dotyczący już samego łuku tęczowego. Dotacja miasta na te prace wynosi 309 tys. zł.

Historia budowy świątyni

Projekt kościoła, autorstwa konserwatora zabytków i architekta Oskara Sosnowskiego, wybrano spośród ponad 30 propozycji, jakie nadesłano na konkursu w 1909 r. Sosnowski w swojej twórczości chętnie nawiązywał do form historycznych, łącząc je ze współczesnymi technologiami. Jego monumentalny projekt jest utrzymany w stylistyce będącej ciekawym połączeniem architektury romańskiej i modernistycznej.

Budynek powstawał bardzo długo: od 1911 r. do 1939 r. Po wybuchu pierwszej wojny światowej, już po wymurowaniu korpusu nawowego, wieży i kaplicy NMP prace przerwano. Wznowiono je dopiero w 1927 i prowadzono do wybuchu kolejnej wojny. Nigdy nie zbudowano projektowanego pierwotnie zwieńczenia wieży. 

Wnętrze kościoła.
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Rusztowanie we wnętrzu kościoła.
Wnętrze kościoła na rusztowaniu stoi człowiek
Kobieta sędzi za stołem, na nim różne przedmioty.
Drewniane tabliczki z naniesionymi próbkami tynku.
Gruboziarnisty tynk.
Tynk z drobnymi kamykami.
Fragment tynku.