null

Grochowska - drzwi z czeczotką

Drukuj otwiera się w nowej karcie

O technice mazerunku na stolarce drzwiowej już pisaliśmy. Niedawno udało nam się sfotografować bardzo ciekawe drzwi do mieszkania ozdobione tą techniką. Budynki na Pradze-Południe, w których znajdują się wspomniane drzwi pochodzą z lat 1936-1937.

Drzwi ozdobione mazerunkiem.

W czasie oględzin lokali miejskich - pustostanów na terenie Pragi-Południe natrafiliśmy na drzwi z mazerunkiem wykonane niezwykle starannie i świadczące o wysokim kunszcie stolarza. Urzekły nas tak bardzo, że postanowiliśmy się podzielić ich zdjęciami. 

Na środku drzwi usytuowane jest pole w kształcie rombu z mazerunkiem imitującym usłojenie drewna w układzie pionowym. Pozostałą przestrzeń frontu drzwi podzielono na cztery pola - każde o ukośnym układzie usłojenia równoległym do boków rombu. Poszczególne pola oddzielone są od siebie cienką ciemną linią, co miało dać wrażenie, że drzwi były naprawdę fornirowane. (Fornirowanie to technika oklejania wyrobów drewnianych, takich jak drzwi, stoły, szafy cienkimi płatami drewnianymi, pochodzących na ogół bardzo szlachetnych gatunków drzew). 

Drzwi okolone są opaską ozdobioną mazerunkiem imitującym czeczotkę (fragment drzewa porażony bakteriami lub grzybami powodującymi dekoracyjne usłojenie). 

Z dodatkowych atutów tych dekoracyjnych drzwi warto wspomnieć o oryginalnych okuciach, które zachowały się na wielu drzwiach tj. mosiężnych klamkach i zamkach z okrągłą klapką osłaniającą otwór na klucz. Na szczęście, mimo montażu współczesnych dzwonków, na opaskach pozostawiono oryginalne przyciski z tworzywa z mosiężnymi tabliczkami z numerem lokalu. 

Mosiężna klamka
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Drzwi do mieszkania.
Przycisk dzwonka i numer mieszkania
Przycisk dzwonka
Drzwi do mieszkania.