null

Galeria Grażyny Hase Warszawską Historyczną Pracownią Artystyczną

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Grażyna Hase „barwny ptak warszawskiej bohemy” tworzyła modę w trudnych latach PRL. Przyczyniła się do stworzenia polskiego modelingu. Jej projekty rozjaśniały powszechną szarość i bylejakość. Pracownia, gdzie twórczyni gromadzi projekty z kilkudziesięciu lat, nadal tętni życiem.

Wnętrze pracowni - modele, wzory ubrań, rysunki.

Pracownia zajmująca ponad 70 m2 została zaaranżowana w jednej z śródmiejskich warszawskich kamienic. To magiczne miejsce, w którym od lat 80. XX wieku, rodzą się koncepcje modnego wizerunku, powstają oryginalne stroje i wzory ubrań, które zawładnęły światem polskiego designu modowego. 

To strefa artystyczna, w której Grażyna Hase, czołowa postać polskiej mody, wybitna polska projektantka, grafik, modelka i menadżerka, wciąż działa, projektuje i tworzy. Pracownia jest także miejscem nietuzinkowych spotkań artystów wielu dyscyplin, owocujących prezentacją i promocją ich prac.

Grażyna Hase jest artystką niezależną, której pasja twórcza wyrażała się w wielu dziedzinach poczynając od modelingu poprzez działania projektowe, menadżerskie i kuratorskie, ale także edukacyjno-popularyzatorskie. Jest autorką podziwianych w kraju i zagranicą pokazów mody, projektantką strojów sportowych, uniformów branżowych, kostiumów scenicznych, teatralnych i filmowych. Była także współautorką programów telewizyjnych poświęconych muzyce i modzie. 

Gościnne atelier

Artystka była zaangażowana w wir życia artystycznego Warszawy, której przedstawicieli zapraszała i gościła w swoim śródmiejskim atelier. Klimatycznym, otwartym na potrzeby odbiorcy miejscu, w którym do dnia dzisiejszego organizuje spotkania, projektuje oraz porządkuje dokumentację wzorów zamawianych niegdyś przez czołowe marki modowe w Polsce. 

Artystka, która działa w pracowni od dziesiątków lat, stworzyła w niej niezwykły klimat. Znaczenie i oryginalność zgromadzonych tam modeli oraz archiwaliów dokumentujących działalność projektową, artystyczną, edukacyjną i wystawienniczą jest niebagatelna.
Uwzględniając te wartości miasto nadało temu miejscu tytułu Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej. 

Grażyna Hase na zdjęciu w popartowej sukience.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Wnętrze pracowni - modele, wzory ubrań, rysunki.
Wnętrze pracowni - modele, wzory ubrań, rysunki.
Wnętrze pracowni - modele, wzory ubrań, rysunki.
Wnętrze pracowni - modele, wzory ubrań, rysunki.
Wnętrze pracowni - modele, wzory ubrań, rysunki.