null

Foksal 17 - konserwacja drzwi wejściowych

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Kamienica przy ul. Foksal 17 została wybudowana w latach 1912-1913 wg projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego i Juliusza Heppena. Prowadzą do niej masywne, dębowe wrota, które przetrwały pożar domu w 1944 r. Bogato zdobione drzwi wejściowe właśnie przechodzą konserwację.

Foksal 17 - kryształowa szybka w skrzydle bramy.

Dwuskrzydłowe drzwi wykonano z litego drewna dębowego w konstrukcji ramowej. Kwadratowe płyciny skrzydeł wypełnione są taflami fazowanego szkła kryształowego ujętego w mosiężne ramki. Wrota wieńczy półkoliście zamknięte, bardzo dekoracyjne przeszklone nadświetle. Na dole ramy prawego skrzydła widoczna jest sygnatura „W.DUVAL.”. Też tam, ale od wewnętrznej strony zachował się oryginalny baskwil (rodzaj zamknięcia za pomocą prętów wchodzących w futrynę).

W 1948 r. budynek odbudowano bez dwóch górnych kondygnacji. W latach 60. XX w. usunięto ozdobne detale z elewacji frontowej. Przetrwały drzwi wejściowe do kamienicy o dużej wartości zabytkowej i artystycznej. Na skutek długoletniego użytkowania oraz działania warunków atmosferycznych ich stan uległ znaczącemu pogorszeniu. 

Konserwacja i rekonstrukcja

Drzwi zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni konserwatorskiej. Wszystkie elementy są już oczyszczone. Obecnie trwa uzupełnianie brakujących detali, które zostaną wykonane na wzór zachowanych. Dotyczy to brakujących kaboszonów (gładkich główek śrub), mosiężnych listew mocujących tafle szkła w płycinach skrzydeł, śrub trzymających te listwy oraz baskwila. 

Konserwację przejdą ukruszone w narożnikach lub na krawędziach kwadratowe tafle szklane ze szlifem rozetek w kształcie słońca. Niestety brakuje kilku tafli, inne są pęknięte. W ich miejsce zostaną wykonane nowe, na wzór historycznych. Nadrzędną ideą przyświecającą prowadzonym pracom jest zachowanie i zabezpieczenie, w jak największym stopniu, oryginalnej substancji zabytkowej wrót. 

Dotacja miasta na remont drzwi wyniosła 37 tys. zł

Podpis na dole drzwi W. Duval.
Zobacz galerię (7 zdjęć />)
Drewniane drzwi z szybkami.
Kwadratowa szybka w drzwiach.
Kryształowa szybka z okuciem mosiężnym.
Fragment drzwi
Drewniane drzwi w czasie konserwacji.
Półokrągła , górna część drzwi.