null

Fletniowa 2 - ciekawa lekcja zawodu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Remontowana od kilku lat, dzięki dotacjom miejskim, drewniana willa przy ul. Fletniowej 2 na Białołęce, była miejscem ciekawej lekcji dla uczniów Technikum Budownictwa i Architektury. Młodzież poznała tajniki pracy konserwatorów, jak i specjalistów od pracy z drewnem.

Grupa osób przed drewniana willą.

Warsztaty zorganizowane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków odbyły się 12 stycznia. Wzięli w nich udział uczniowie kształcący się na specjalistów z zakresu renowacji architektury. 

Dzięki uprzejmości właściciela willi Pawła Karpińskiego, przyszli technicy mogli wejść do obiektu i zwiedzić go w trakcie jeszcze trwającego remontu.

Uczniowie zapoznali się tradycyjnymi konstrukcjami budynków drewnianych oraz narzędziami ciesielskimi. Dowiedzieli się o historii obiektu oraz jak został uratowany przed zawaleniem o czym opowiadała nasza koleżanka Aneta Bojanowska z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Dowiedzieli się o poszczególnych etapach procesu inwestycyjnego remontu zabytkowych obiektów z punktu widzenia urzędu konserwatorskiego, właściciela oraz wykonawcy prac. Mogli poznać również tajniki zawodu cieśli, o czym opowiadał wykonawca prac remontowych. 

Technikum Budownictwa i Architektury przy ul. Górnośląskiej  31 obok Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, jest placówką, z którą BSKZ współpracuje w zakresie kształcenia przyszłych techników w specjalizacjach potrzebnych w konserwacji zabytków.

Drewniana willa przy ul. Fletniowej 2 została wybudowana w stylu świdermajer około 1900 roku dla Anastazji Śmiernickiej. Jest unikatowym obiektem, gdyż stanowi jedyny przykład tego typu budownictwa w północno-wschodniej Warszawie. Jest świadectwem historii Płud, jako letniska dla gości z miasta, które ruszyło w chwili uruchomienia Kolei Nadwiślańskiej w 1877 roku., a skończyło wraz z wybuchem II wojny światowej.

Od 2017 roku m.st. Warszawa, co roku, dotuje remont willi, który prowadzony jest etapowo. Właśnie zostały zakończone prace na zewnątrz związane z generalnym remontem fundamentów, dachu i elewacji wraz z werandami. Kolejnym etapem będzie remont wnętrz. 


 

Drewniana konstrukcja dachu.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Drewniana willa.
Grupa osób przed drewniana willą.
Drewniana konstrukcja dachu.
Narzędzia cieśli w drewnianej skrzynce.
Drewniana willa z bogato zdobionymi werandami.
Grupa osób na oszklonej werandzie.