null

Dwie syrenki w szkole przy ul. Różanej

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Syrenka wykonana metodą sgraffito w szkole przy ul. Różanej. Fot. M.Pokorna-Paruszkiewicz
Syrenka wykonana metodą sgraffito w szkole przy ul. Różanej. Fot. M.Pokorna-Paruszkiewicz

 

Pisaliśmy niedawno o restauracji syrenki i odsłonięciu przedwojennego napisu na południowej elewacji budynku. Obecnie, podczas trwającego remontu, konserwatorzy dzieł sztuki odsłonili zamalowaną po wojnie syrenkę znajdującą się na parterze szkoły.

Wielobarwne sgraffito przedstawia stylizowaną postać syrenki oraz napis informujący o wykonawcach dekoracji - uczniach Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych. Placówka działała w latach 1920-39, kształciła w zakresie malarstwa i rzeźby dekoracyjnej, grafiki i rzemiosła artystycznego, prowadziła także zajęcia dokształcające dla rzemieślników.

Wykonana przez uczniów syrenka do momentu podjęcia prac przez konserwatorów była przykryta wtórnymi przemalowaniami z czasów powojennych remontów.

Wstępne oczyszczenie sgraffita z warstw farby ujawniło piękne, wielobarwne przedstawienie, o niezwykle subtelnym rysunku, wykonane z dużym artystycznym wyczuciem i wprawą. Syrenka ilustruje jakość przedwojennego rzemiosła artystycznego oraz dbałość o estetykę przestrzeni użytkowych.

O dalszym przebiegu prac - czyszczeniu dekoracji z wtórnych warstw, koniecznych naprawach i miejscowych uzupełnieniach - będziemy informowali na bieżąco.

Syrenka przed konserwacją. Fot. BSKZ
Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Syrenka w trakcie konserwacji.
Syrenka detal. Fot. BSKZ
Syrenka detal. zbliżenie na dłoń trzymającą miecz.