null

Duże zmiany w Kolonii Wawelberga

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dzięki dotacjom m.st. Warszawy wszystkie wspólnoty mieszkaniowe z Kolonii Wawelberga kontynuowały w ubiegłym roku remonty swoich budynków.

Przy ul. Górczewskiej 15a dokończono rozpoczęty w 2020 r. remont dachu. W jego wyniku cały budynek zyskał nowe pokrycie z blachy tytanowo-cynkowej, kładzionej w tradycyjny sposób, łączonej na podwójny rąbek stojący i rąbek leżący. Przy okazji wykonano naprawy uszkodzonych fragmentów więźby dachowej.

Wspólnoty z ul. Wawelberga 3 i Górczewskiej 15 kontynuowały remonty elewacji. Zakres prac zależał od możliwości finansowych wspólnot. Przy Górczewskiej 15 udało się wyremontować całą elewację południową, przy Wawelberga 3 jej zdecydowaną większość. Niewielki fragment elewacji południowej tego budynku, na który nie wystarczyło środków, zostanie poddany konserwacji w obecnym roku.  

Podobnie, jak podczas poprzednich etapów, remont polegał w szczególności na zszyciu murów, przemurowaniu uszkodzonych fragmentów elewacji i uzupełnieniu mniejszych ubytków. Ekipa konserwatorska odtworzyła brakujące elementy architektoniczne. Całość powierzchni ceglanej oczyściła i zahydrofobizowała, czyli pokryła substancją niepozwalającą na przenikanie wody. Dodatkowo, wykonała izolację przeciwwilgociową fundamentów, co pozwoli zachować efekt prac na wiele lat. 

Wieloletnie remonty dzięki dotacjom miasta

W 2021 roku m.st. Warszawa przeznaczyło na dofinansowanie tych remontów 565 tys. zł. Dodatkowo, w ubiegłym roku wspólnota mieszkaniowa z Górczewskiej 15 otrzymała refundację w wysokości 80 tys. zł. W sumie w latach 2018-2021 miasto dofinansowało remonty w Kolonii Wawelberga łączną kwotą prawie 1,4 mln zł.

Wspólnoty z Wawelberga 3 i Górczewskiej 15 zapowiadają dokończenie remontów elewacji w 2022 roku. Przy Górczewskiej 15 ma zostać wyremontowana ściana szczytowa, a przy Wawelberga 3 ostatni fragment elewacji południowej. 
 

Brawa wjazdowa w ceglanym domu.
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Ceglany dom.
Fragment ceglanego domu.
Ceglany dom.
Ceglany dom z bramą.
Dom z czerwonej cegły pokryty nowym dachem z blachy.
Nowy blaszany dach.
Fragment domu z czerwonej cegły.
Fragment domu z czerwonej cegły.
Kilkupiętrowy dom z czerwonej cegły.
Kilkupiętrowy dom z czerwonej cegły.