null

Drewniak z Białołęki nabiera koloru

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Willa przy ul. Fletniowej 2 w ostatnich latach przeszła metamorfozę dzięki remontom współfinansowanym przez miasto. Przez długi czas mogliśmy patrzeć na jej elewację wykończoną surowym drewnem. Jednak willa już tak nie wygląda.

Pomalowany drewniany fragment domu.

W czasach, w których powstał budynek elewacje tego typu domów niemal zawsze malowano. Tak było także w przypadku willi przy ul. Fletniowej. Do naszych czasów na elewacji od strony ogrodu zachowały się ślady oryginalnej, jasnooliwkowej farby. Tegoroczny etap prac remontowych zakłada między innymi, odtworzenie historycznej kolorystyki ścian.

Efekt prac jest już częściowo widoczny. W pierwszej kolejności pomalowana została elewacja północna. Najpierw ekipa remontowa ostrożnie zaszpachlowała i wygładziła nierówności i ślady gwoździ, a następnie drewno ponownie zaimpregnowała i zagruntowała. Oprócz podkładu, elewacja kryta jest aż trzema warstwami farby, której barwa została komisyjnie uzgodniona przez przedstawicieli Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Okna już na jesieni

Po zakończeniu prac malarskich planowany jest montaż stolarki, która będzie wierną repliką oryginalnych okien. Dzięki temu już jesienią będziemy mogli podziwiać docelowy wygląd willi. Będzie on odpowiadać stanowi, jak budynek miał w czasach swojej świetności. W kolejnym roku, właściciel planuje przeprowadzenie prac wykończeniowych we wnętrzu i wykonanie instalacji.

Jeszcze kilka lat temu willa będąca w Warszawie perłą architektury drewnianej, groziła zawaleniem. Jej imponująca przemiana jest efektem trwającego od 2017 r. kompleksowego remontu. Prace od początku były wspierane przez m.st. Warszawę. Obecny, piąty etap remontu został dofinansowany 134 tys. zł., co stanowi prawie 50 % kosztów kwalifikowanych zadania.

Pomalowany fragment drewnianego domu.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Pomalowana ściana drewnianego domu.
Pomalowana ściana drewnianego domu.
Pomalowana drewniana balustrada balkonu.
Częściowo pomalowany drewniany dom.