null

Drewniak przy ul. Środkowej 9 – postęp prac

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Środkowa 9. Nowe okna i szalówka od strony podwórza. Fot. BSKZ
Środkowa 9. Nowe okna i szalówka od strony podwórza. Fot. BSKZ

 

Najbardziej spektakularną i wyczekiwaną od dawna zmianą w wyglądzie zewnętrznym budynku są okna. Zamontowano je na początku stycznia. Wzorem do ich wykonania był tradycyjny typ okna polskiego – ościeżnicowego, z jedną parą skrzydeł otwieranych na zewnątrz, a drugą do środka. W oknach zastosowano szkło konserwatorskie, produkowane według technologii wyrobu szkła ciągnionego, o nieidealnej przejrzystości i nierównej powierzchni.

Kolor starego drewna

Zewnętrzne odeskowanie budynku zostało zaimpregnowane środkami owado-, grzybo-, i ogniochronnymi, a na koniec pomalowane. Kolor szalunku, który ma oddawać szlachetny odcień starego drewna, został uzgodniony na podstawie prób wykonanych przez komisję z udziałem przedstawicieli Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Docelowa warstwa niekryjąca zostanie położona już na elewacji, po zamontowaniu szalówki. Zabieg ten pozwoli na ujednolicenie koloru starej szalówki, która po konserwacji wróci na fasadę budynku i nowej deski, która pokrywa elewację boczną.

Niezbędne wyposażenie techniczne

W budynku uruchomiono już centralne ogrzewanie. Położono tynki w piwnicy i zamontowano ścianki w konstrukcji lekkiej. Kontynuowane są roboty przy instalacjach wewnętrznych (np. wentylacji) i wykończeniowe.

Budynek jest siedzibą Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. O jego remoncie pisaliśmy także w sierpniu 2020 r.

Ściana zdrewnianego budynku z nowym szalunkiem i oknami
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Drewniany budynek z wymienionymi deskami szalunkowymi i oknami
Trzy deski ustawione na stelażu, w tle okazałe drzewo