null

Drewniak przy ul. Środkowej 9 – okiennice i piece

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na fotografii okiennce przed remontem i po renowacji. fot. BSKZ

drewniane okiennice stare i pomalowane po renowacji

Okiennice, bez których trudno wyobrazić sobie stary drewniany dom, lada moment powrócą na elewację budynku przy Środkowej 9. Stołeczny Konserwator Zabytków nadzoruje prowadzone w nim prace remontowe.

Tym, którzy bacznie śledzą postępy remontu przy praskim drewniaku  - nie umknął brak okiennic. Pomimo montażu deski szalunkowej, pomalowanej już na docelowy brązowy  kolor, efekt prac renowacyjnych wciąż nie jest pełny.

Z satysfakcją możemy zapowiedzieć, że zarówno okiennice, jak i wszystkie elementy ozdobne, w najbliższych dniach zostaną ponownie zamontowane. Jak większość zabytkowej materii budynku okiennice też musiały przejść gruntowną konserwację. Spękane ramiaki i uszkodzone połączenia wymagały wzmocnienia, a większe ubytki - flekowania. Część listew wymieniono. Zawiasy i okucia, podobnie jak elementy drewniane, zostały pieczołowicie oczyszczone i zabezpieczone antykorozyjnie.

Intrygujący kolor dekoracji
Zarówno okiennice, jak i wszystkie oryginalne elementy dekoracji: faliste naczółki i trójkątne sople, zostały już pomalowane w kolorze zbliżonym do jasnej zbielonej oliwki.
W przypadku elementów ozdobnych ich barwę ustaliliśmy po przeprowadzeniu badań stratygraficznych. Ostateczną decyzję, zgodnie ze sztuką, podjęliśmy komisyjnie (z udziałem przedstawiciela MWKZ) na budowie, biorąc za podstawę ocenę wykonanej próbki na desce.

Okiennice i ozdoby w jasnym, zielonkawym odcieniu w połączeniu z białą stolarką na tle ciemnej szalówki, powinny prezentować się naprawdę interesująco. Z niecierpliwością czekamy na efekt!

Dom ma już piece
Co nas, konserwatorów, cieszy najbardziej – to fakt, że historyczne elementy dawnego wystroju powracają również we wnętrzach. W ostatnich tygodniach w drewniaku przy ul. Środkowej ustawiono na nowo piece kaflowe. Zostały zdemontowane jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, a kafle oznakowane i bezpiecznie zeskładowane. Zachowane elementy przeszły specjalistyczną konserwację. Z racji delikatności materii konieczne były też uzupełnienia.

Wynik konserwacji pieców robi wrażenie, zwłaszcza w przypadku najbardziej okazałego, z ozdobnym gzymsem o motywie secesyjnym.

 

drewniane zniszczone okiennice na ceglanej scianie widok z zewnątrz
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Drewniana okiennica pomalowana na biało
drewniane detale kształty fantazyjne
drewniane detale kształty fantazyjne
kawałki starych kafli
piec z nowym kaflowym gzymsem widoczne czarne drzwiczki żeliwne