null

Drewniak przy ul. Kawęczyńskiej 26 - postęp prac

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Drewniak przy ul. Kawęczyńskiej 26 - postęp prac
Drewniak przy ul. Kawęczyńskiej 26 - postęp prac

Na początku listopada 2020 r. rozpoczął się remont ratunkowy drewnianej oficyny przy ul. Kawęczyńskiej 26, który objął najbardziej zniszczone fragmenty budynku.

Fundamenty w bardzo dobrym stanie

 

Po odkryciu murów fundamentowych okazało się, że są one w zaskakująco dobrym stanie. Jedynie górna warstwa cegieł wymaga przemurowania. Kolejnym zaskoczeniem było bardzo głębokie, jak na budynek drewniany, posadowienie fundamentów, bo aż na 1,2 m. Konserwatorzy ocenili, że nie było konieczności ich podbijania, ponieważ trzymają swój pierwotny poziom, wykonano więc tylko izolację pionową.

Drewniane ściany zabezpieczone

 

W przeciwieństwie do świetnego zachowania ceglanego fundamentu, drewniana konstrukcja okazała się w znacznie gorszym stanie niż konserwatorzy przypuszczali. Budynek wymagał szeregu zabezpieczeń. Na parterze i pierwszym piętrze podstemplowali stropy pomieszczeń w narożnikach budynku. Robotnicy zamontowali wewnętrzne ściągi, które spinają fasadę i ściany szczytowe.

 

Budynek jest już odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do dalszych prac, które będą polegały na wymianie podwaliny i zdegradowanych fragmentów drewnianej konstrukcji skrajnych części budynku.    


 

izolacja fundamentów.
Zobacz galerię (7 zdjęć />)
pomieszczenie w trakcie remontu, z dwoma podporami trzymającymi strop
odkopane fundamenty
izolacja fundamentów
 zniszczona ściana szczytowa
zniszczony szczyt budynku.
Drewniak w trakcie remontu, w tle widać ścianę ceglanej kamienicy