null

Dotacje 2022 – druga uchwała radnych

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

12 maja radni miejscy po raz drugi w tym roku zdecydowali o przyznaniu dotacji z budżetu miasta na remont stołecznych zabytków. Tym razem wsparcie finansowe otrzyma dziewięć obiektów ma łączną kwotę ponad 1,4 mln zł.

Trzy zdjęcie dekorowanego budynku.
Nowogrodzka 48.

Dzięki dotacji zostanie wykonany remont elewacji frontowej kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 48. Kilkupiętrowa kamienica o bogatym wystroju i dekoracyjnych balkonach powstała w ostatnich latach XIX wieku. W 1913 roku została nadbudowana. Podczas II wojny światowej nie była zniszczona. Dotacja zostanie wykorzystana na I etap remontu, który będzie obejmował elewację od ulicy Nowogrodzkiej.


Pieniądze przyznane przez radnych pozwolą na prace remontowo-konserwatorskie części elewacji wschodniej i wieży wschodniej kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37.
Remont przejdzie także kamienica przy ul. Freta 55. Dom stojący jako ostatni w pierzei, tuż przed kościołem franciszkanów, odbudowano w 1955 roku. Fasadę zdobią polichromie przedstawiające różne postacie oraz martwą naturę. Odnowione zostaną fasady od ul. Freta i Franciszkańskiej.
Dzięki majowej uchwale będą kontynuowane działania przy zabytkach już wspieranych miejskimi dotacjami. Prace będą prowadzone w drewniaku przy ul. Fletniowej 2 z ok. 1900 roku (m.in. wykonanie instalacji elektrycznej i przeciwpożarowej) oraz w Domu Braci Jabłkowskich z 1914 roku przy ul. Brackiej 25 (wymiana świetlików). Kontynuowane będą prace w Domu Wedla z 1936 roku przy ul. Puławskiej 28 (II etap remontu elewacji podwórzowej).
Przyznane dotacje zostaną przekazane także na izolacje przeciwwilgociowe w budynkach przy ul. Freta 18, 20, 22 i 24 oraz Podwale 29.

9,8 mln zł na dotacje i refundacje w 2022 roku

Wsparcie finansowe przeznaczone w tegorocznym budżecie miasta na dotacje i refundacje prac przy zabytkach wynosi 9,8 mln zł (kwota została zwiększona w stosunku do tej z początku roku). Pierwszą uchwałę dotacyjną radni podjęli w marcu br. Dzięki tym środkom zostały dofinansowane prace przy 45 zabytkach. 
Łącznie, w marcu i maju, radni podjęli decyzje o przeznaczeniu środków na remonty przy 54 obiektach na kwotę prawie 8,2 mln zł.


 

Dom od podwórka.
Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Drewniany dom z werandami,
Kamienica ze zniszczoną elewacją z malowidłami.
Trzy zdjęcie dekorowanego budynku.