null

Dom Odbudowy Ukrainy – kolejne spotkanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Raporty rzeczoznawców, plany dalszej ochrony, określenie priorytetów związanych z odbudową, członkostwo w OWHC – to tematy rozmowy w ramach Domu Odbudowy Ukrainy przedstawicieli Warszawy oraz Czernihowa i Czerniowców.

Zrzut ekranu - wizerunki kilku osob.
Spotkania Domu Odbudowy Ukrainy na platformie teams.

Prawie połowa zabytków zniszczona

Do największych strat doszło w Czernihowie, które był ostrzeliwane przez dwa miesiące. Zniszczenia w mieście są ogromne. Jak podkreślił podczas rozmowy dyrektor ds. kultury urzędu miasta, zbombardowane zostały szkoły, szpitale, przedszkola i infrastruktura krytyczna. Większości nie da się wyremontować, trzeba zbudować je na nowo.  Przy ogromie strat, potrzeby związane z ratowaniem zabytków schodzą na dalszy plan. 

Przedstawiciel Czernihowa poinformował, że na 39 najcenniejszych zabytków 17 zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych. Władze miejskie zdają sobie sprawę, że odbudowa nie nastąpi szybko. Dlatego chcą się skupić na przygotowaniu oceny rzeczoznawców, którzy rzetelnie opiszą i wycenią zniszczenia. Chcą mieć taki fachowy raport, aby na jego podstawie podejmować konkretne kroki do odbudowy.

Stołeczny Konserwator Zabytków poprosił o nadesłanie szczegółowych informacji o zniszczeniu dachu biblioteki miejskiej w Czernihowie. Dokładna dokumentacja stanu obecnego pomoże stronie polskiej w opracowaniu planu konkretnej pomocy. Budynek jest zagrożony dalszym uszkodzeniem, co byłoby wielką stratą dla lokalnej społeczności. Po zniesieniu księgozbioru na parter, biblioteka nadal działa.

Zabytki klasy międzynarodowej

Jak przekazał na spotkaniu wicemer Czerniowców – to miasto jest w zupełnie innej sytuacji niż Czernihów. Tam nie doszło do bombardowań, więc ich zabytki nadal stoją, i są zabezpieczone. To, jak podkreślił jest ważne, bowiem mają obiekty o skali ogólnokrajowej, a nawet międzynarodowej. Istnieje jednak obawa czy taki stan utrzyma się do końca wojny. Dlatego będą potrzebowali wsparcia i fachowego doradztwa, aby to dziedzictwo ochronić.

Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków, zachęcił Czerniowce, jako miasto UNESCO, do wystąpienia z wnioskiem o przyjęcie do OWHC. Członkostwo ułatwiłoby odbudowę, bowiem fundusze zbierane przez OWHC przeznaczane są wyłącznie na ratowanie zabytków. Z kolei przed Czernihowem nadal droga do samego wpisu na listę UNESCO, w czym w tej chwili pomaga m.in.  Warszawa.

Jak podkreślił konserwator jest już przygotowywane skanowanie zabytków w 3D, co będzie się odbywać za pośrednictwem funduszy OWHC. Prace wkrótce będą mogły się rozpocząć.

Odbudować tak szybko jak się da

Renata Kaznowska podkreśliła, że szybka odbudowa zabytków jest ważna, bo im dłużej się z odbudową zwleka, tym częściej pojawiają się pytania czy warto to robić? Trzeba się liczyć także z tym, że ich odbudowa może się rozpocząć dopiero po wzniesieniu nowych szkół, szpitali, domów. Tak samo było po II wojnie światowej w Warszawie. Dlatego ważne jest, aby czekając na start odbudowy, przygotowywać się do niej już dziś. A uratowanie  dziedzictwa kulturowego to zachowanie ducha narodu.