null

Dekorowane piece z Ursusa

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Budynki przy ul. Bohaterów Warszawy i ul. Regulskiej w Ursusie zostały wybudowane w latach 30. XX w. Dzięki oględzinom pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków i Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami tej dzielnicy, możemy zobaczyć oryginalne wyposażenie mieszkań z ozdobnymi piecami kaflowymi.

Trzy wzory kafli piecowych.

Szczególnie interesującym elementami wnętrz okazały się piece kaflowe. Każdy z nich jest inny, różnią się kolorem i zdobieniem kafli. Przed laty pełniły przede wszystkim funkcję użytkową, ale w związku z tym, że znajdują się w pokojach, nadano im wyjątkowy wygląd. Kafle mają różnokolorowe szkliwo, są gładkie lub uplastyczniają je dekoracyjne wzory. Także drzwiczki od paleniska są ozdobne. Mimo że piece nie są już dzisiaj użytkowane, wpływają na zabytkowy charakter wnętrz. 

Oryginalna stolarka i okucia

W mieszkaniach przetrwała również częściowo oryginalna stolarka drzwiowa z ornamentalnym szkleniem wraz z okuciami, w tym prostymi mosiężnymi klamkami. Charakterystyczny kształt klamek pozwala określić, że pochodzą one z fabryki Braci Lubert, przedwojennego potentata na rynku okuć. 
Intersująco wyglądają również klatki schodowe w budynkach o elementach typowych dla architektury międzywojennej, czyli nitowanych kratach w oknie klatki i balustradach, płycinowej stolarce drzwi prowadzących do lokali z częściowo zachowanymi klamkami oraz lastrykowe schody.
 

Balustrada klatki schodowej.
Zobacz galerię (15 zdjęć)
Balustrada klatki schodowej.
Ozdobne kafle.
Ozdobne kafle.
Wysoki piec w pokoju.
Ozdobne kafle.
Ozdobne drzwiczki do pieca.
Dekorowane drzwiczki do pieca.
Dekorowane kafle.
Fragment pieca i drzwi z mosiężną klamką.
Wysoki piec kaflowy w pokoju.
Drzwiczki do pieca.
Wysoki piec kaflowy.
Trzy wzory kafli piecowych.